Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-10-06| Prawo, Instytucje

W Sejmie o zmianach w ustawach o gospodarce nieruchomościami i Prawo budowlane


Na najbliższym posiedzeniu Sejmu (7-10 października) przewidziano m.in. dyskusję nad zmianami w ustawie o gospodarce nieruchomościami i Prawie budowlanym.

Plan prac Izby przewiduje wysłuchanie sprawozdania Komisji Infrastruktury i Komisji Skarbu Państwa o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami i sprawozdania Komisji Infrastruktury na temat rządowego projektu zmian w ustawie Prawo budowlane oraz pierwsze czytanie projektu zmian w Prawie budowlanym opracowanych przez Komisję Nadzwyczajną „Przyjazne państwo” (do spraw związanych z ograniczeniem biurokracji).

- Zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomościami sprowadzają się do przekazania gospodarowania nieruchomościami przeznaczonymi na potrzeby centralnej administracji rządowej (Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, RCL, ministerstwa, urzędy centralne, urzędy wojewódzkie) w ręce Ministerstwa Skarbu Państwa. Dotychczas brak było spójnej polityki dotyczącej gospodarowania tymi nieruchomościami. Organem gospodarującym zasobem nieruchomości Skarbu Państwa są obecnie: starosta – wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, MSWiA – odpowiadające za gospodarowanie nieruchomościami m.in. Kancelarii Sejmu, Kancelarii Prezydenta, KPRM, TK, RPO, oraz jednostki organizacyjne w ramach przyznanego im trwałego zarządu. Utrudnia to prowadzenie racjonalnej polityki nieruchomościami SP. Projekt przewiduje m.in., że Ministerstwo Skarbu Państwa będzie prowadziło ewidencję nieruchomości przeznaczonych na potrzeby jednostek centralnej administracji rządowej zgodnie z katastrem nieruchomości.

- Zmiany w Prawie budowlanym dotyczą realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie umożliwienia ubiegania się o legalizację samowoli budowlanej bez względu na fakt obowiązywania na danym terenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Z kolei projekt przygotowany przez Komisję Nadzwyczajną „Przyjazne państwo” związany jest z ułatwieniem procesu inwestycyjnego. Dotyczy on zniesienia obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę i zgłoszenia budowy, likwidacji zatwierdzania projektu w drodze decyzji administracyjnej i uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie obiektu. Według projektu komisyjnego organ administracji, tak jak do tej pory, będzie badał zgodność projektu z planem i decyzjami administracyjnymi, zwiększy się jednak odpowiedzialność inwestora i projektanta związana z realizacją procesu inwestycyjnego. Do tej pory organ administracji, wydając decyzje, zdejmował z nich tę odpowiedzialność.

JP


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS