Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2008-09-19| Prawo

Aglomeracje warszawska i górnośląska ze statusem metropolii


Dziś (19 września) mija termin zgłaszania uwag do zamieszczonej zaledwie 3 dni temu na stronie WWW Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji ustawy o polityce miejskiej i współpracy jednostek samorządu terytorialnego w tym zakresie. Projekt przewiduje utworzenie dwóch obszarów metropolitalnych: warszawskiego i górnośląskiego. O status metropolii będą mogły ubiegać się także pozostałe aglomeracje liczące powyżej 0,5 mln mieszkańców.

Projektowana ustawa określa zasady i tryb tworzenia obszarów metropolitalnych. Status taki automatycznie dostaną aglomeracje warszawska i górnośląska. O przyznaniu statusu metropolii pozostałym aglomeracjom, które spełnią odpowiednie warunki i wystąpią z takim wnioskiem, zdecyduje Rada Ministrów na podstawie analiz i rekomendacji MSWiA.

O wszelkich sprawach obszaru metropolitalnego będzie decydował zespół metropolitalny. Przynależność do zespołu uzyskają z mocy prawa wszystkie gminy oraz powiaty, które w całości znajdą się na obszarze metropolitalnym. Organami zespołu metropolitalnego będą: zgromadzenie (jako organ stanowiący i kontrolny) oraz zarząd (jako organ wykonawczy). Każda JST będzie reprezentowana przez jednego delegata, którym z mocy prawa będzie odpowiednio wójt, burmistrz, prezydent miasta lub starosta. Zarząd zespołu będą tworzyć prezydenci miast na prawach powiatu i przedstawiciele wszystkich powiatów należących do zespołu. Przewodniczącym zarządu będzie prezydent największego miasta zespołu. Do zadań zespołu metropolitalnego będą należały m.in. sprawy: programowania strategii rozwoju i zagospodarowania obszaru metropolitalnego; opracowywania i uchwalania programów lub planów metropolitalnych w dziedzinach, w jakich zespół koordynuje działalność JST; przedsięwzięć, w tym o charakterze infrastrukturalnym.
Zgodnie z projektowaną ustawą zmiana granic obszaru metropolitalnego (rozszerzenie lub jego zmniejszenie) może nastąpić w trybie rozporządzenia RM na wniosek zespołu metropolitalnego wyrażony w formie uchwały zgromadzenia zespołu.

W projekcie popodniesiono również kwestię współpracy dużych miast z sąsiadującymi terenami podmiejskimi i wiejskimi. Oprócz obszarów metropolitalnych, projekt przewiduje powstanie zespołów miejskich, które mają pomóc w zaspokajaniu potrzeb wspólnot samorządowych i zapewnić stabilne podstawy zrównoważonego rozwoju miast oraz otaczających je terenów zurbanizowanych i obszarów wiejskich.
Zespół miejski tworzyć będą gminy miejskie lub miejsko-wiejskie wraz z innymi sąsiadującymi gminami. Najważniejszym zadaniem zespołu miejskiego będzie opracowanie i uzgodnienie projektu studium ramowego uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego obszaru zespołu miejskiego oraz uchwalenie studium ramowego dla tego obszaru, ponadto: inicjowanie współpracy członków na rzecz realizacji zadań publicznych mających znaczenie dla zespołu jako całości, opracowywanie i uchwalanie programów lub planów w dziedzinach określonych uchwałami zgromadzenia zespołu, a także pozyskiwanie i łączenie środków publicznych i prywatnych, niezbędnych do realizacji zadań zespołu. Zespół będzie mógł także realizować zadania zlecone przez organy administracji rządowej i jednostki samorządu terytorialnego.

Projekt ustawy o polityce miejskiej i współpracy jednostek samorządu terytorialnego w tym zakresie (z 15 września 2008 r.)

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama