Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-09-18| Mapy, Prawo, Instytucje

O polityce ekologicznej państwa


Ministerstwo Środowiska opublikowało na swojej stronie internetowej dokument „Polityka ekologiczna Państwa w latach 2007-2010 z uwzględnieniem perspektywy do roku 2014”. Pisze się w nim m.in. o mapach zagrożenia i ryzyka powodziowego, mapach akustycznych i mapie geośrodowiskowej. Do 29 września można przesyłać uwagi dotyczące tego opracowania.

Autorzy dokumentu stwierdzają, że reguły związane z ochroną środowiska powinny być uwzględniane we wszelkiej działalności inwestycyjnej poprzez wykorzystanie ocen oddziaływania na środowisko. Niezbędna jest również głęboka reforma służb ochrony środowiska.

W opracowaniu przeczytamy też, że zasady ochrony środowiska i ochrony przyrody powinny być uwzględniane w planach zagospodarowania przestrzennego. Tymczasem samo planowanie przestrzenne przeżywa w Polsce głęboki kryzys instytucjonalny, z wielką szkodą dla ładu przestrzennego kraju. Konieczna jest szybka i głęboka reforma tego systemu.

Wspomniano również o obszarach Natura 2000, które obecnie obejmują około 18% terenu kraju. Celem Ministerstwa Środowiska jest, „aby wspólnie z organizacjami ekologicznymi zamknąć listę obszarów naturowych w 2009 roku, równocześnie prowadząc prace nad planami ochrony dla nich”.

Zgodnie z polityką wspólnotową w zakresie zarządzania ryzykiem powodziowym konieczne będzie w najbliższych latach opracowanie oceny ryzyka powodziowego dla obszaru całego kraju, a następnie na jej podstawie sporządzenie map zagrożenia i map ryzyka powodziowego do końca 2013 roku.

Jak informują autorzy opracowania, zaniedbaną dziedziną jest ochrona przed hałasem i promieniowaniem elektromagnetycznym. Działania zmierzające do ochrony społeczeństwa przed ponadnormatywnym działaniem hałasu należą do kompetencji władz samorządowych. W najbliższych latach konieczne jest sporządzenie planów ochrony przed hałasem z wykorzystaniem map akustycznych w pierwszej kolejności dla dużych miast powyżej 250 tys. mieszkańców. Są one także niezbędne w planowaniu przestrzennym. Jak dotąd takich map jeszcze nie posiadają dwa z dużych miast. W kierunkach działań w tym zakresie w latach 2007-2010 napisano, że konieczne jest pilne sporządzenie map akustycznych dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców oraz dla dróg krajowych i lotnisk, a także wynikających z nich programów ochrony przed hałasem.

Poza tym – czytamy w dokumencie – ważnym, realizowanym od wielu lat zadaniem jest wykonanie Mapy Geośrodowiskowej Polski w skali 1:50 000 zawierającej warstwy tematyczne dotyczące m.in. udokumentowanych złóż kopalin, waloryzacji obszarów do składowania odpadów oraz obszarów chronionych. Mapa ta ma podstawowe znaczenie dla sporządzania planów zagospodarowania przestrzennego wszystkich szczebli. Kierunki działań w latach 2007-2010 obejmują m.in. uzupełnienie Mapy Geośrodowiskowej Polski w skali 1:50 000 o nowe warstwy tematyczne.
Pełna treść dokumentu

Źródło: MŚ


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS