|2008-09-09|
GNSS, Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja
IV Konferencja SIP w Lasach Państwowych
W tym roku mija 10 lat od publikacji zarządzenia określającego wstępne kryteria, jakim powinna odpowiadać leśna mapa numeryczna (LMN). Przypomnienie etapów jej powstawania to jeden z celów odbywającej się w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej SGGW w Rogowie IV Konferencji z cyklu „Systemy Informacji Przestrzennej w Lasach Państwowych” (8-10 września 2008 r.). Tematem przewodnim tegorocznego spotkania jest jednak „Teledetekcja i fotogrametria leśna”.
Jak w swoim wystąpieniu przypomniał dyrektor generalny Lasów Państwowych Marian Pigan, publikację wspomnianego zarządzenia poprzedziło powstanie pierwszych eksperymentalnych map numerycznych w nadleśnictwach Brzeziny, Ujsoły, Wipsowo (1991-96) i Świerklaniec (1997). Pierwszym nadleśnictwem, w którym powstała mapa zgodna z zarządzeniem, było Nadleśnictwo Złotów na terenie RDLP w Pile (czerwiec 1999 r.). W sierpniu 2001 r. wprowadzono jednolity standard LMN, a obecnie mapa pokrywa już prawie całą Polskę (jedynie dla 5 nadleśnictw jest jeszcze w opracowaniu). Praktycy w nadleśnictwach nie wyobrażają sobie dzisiaj pracy bez mapy numerycznej, wyrażają tylko nadzieję, że narzędzia informatyczne do jej obsługi będą coraz bardziej przyjazne użtykownikom. Nie zabrakło również głosów identyfikujących pewne bariery w rozwoju GIS w LP.
W wystąpieniach podkreślano ważność systemu szkolenia wewnętrznego z zakresu LMN (Piotr Kyc), ale również kształcenia, szczególnie z zakresu geomatyki, przyszłej służby leśnej na poziomie szkoły wyższej (Michał Zasada, nowy dziekan Wydziału Leśnego SGGW). Przedstawiciele środowiska naukowego podkreślali też rolę badań naukowych w dziedzinie rozwoju nowych technologii związanych z geomatyką leśną, a prof. Jerzy Mozgawa, obchodzący w tym roku jubileusz 40-lecia pracy w SGGW, promował hasło „Teledetekcja przyszłością geomatyki leśnej”. Wymiar europejski działalności leśnej w odniesieniu do inicjatywy INSPIRE podkreślił prof. Jerzy Gaździcki, mówiąc o wynikających z niej nowych zadaniach i nowych możliwościach dla Lasów Państwowych.
Podczas prezentacji zwracano uwagę na cenną możliwość wykorzystania w praktyce leśnej wielu metod badawczych i ich integracji (zdjęcia satelitarne, lotnicze, lotniczy czy naziemny skaning laserowy, zdjęcia hemisferyczne itp.). Blisko 250 przedstawicieli nadleśnictw, biur urządzania lasu i geodezji leśnej, regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, GDLP, a także środowiska naukowego związanego z leśnictwem (SGGW, UP w Poznaniu, UR w Krakowie) uczestniczących w konferencji miało okazję wymienić się doświadczeniami i zapoznać z nowoczesnymi rozwiązaniami w praktyce. Podczas wczorajszej sesji warsztatowej prezentowane były programy do aktualizacji LMN: Mapnik (Taxus SI), a także Mapan (Krameko) oraz aplikacja eLas (Tatuk GIS) dostępna przez przeglądarkę internetową. Najnowszym produktem jest przeglądarka eLMapa stworzona w BULiGL w Warszawie umożliwiająca wyświetlanie na mapie wyników pomiaru GPS oraz leśnej mapy numerycznej bez konieczności konwersji danych, generowanie na mapie siatki kartograficznej, tworzenie i zapamiętywanie własnych map tematycznych. Specjalnie zaprojektowany interfejs umożliwia pracę w terenie na komputerach typu tablet.
Sesja terenowa dawała możliwość przyjrzenia się też kilku rodzajom rozwiązań m.in. dla fotogrametrii i teledetekcji leśnej. Szczególne zainteresowanie wzbudziły pokazy modeli latających (bezzałogowy czterowirnikowy śmigłowiec MD4-200 oraz spalinowy śmigłowiec MS Eagle), skanowanie lidarem naziemnym czy zdjęcia hemisferyczne. Prezentowano wykorzystanie samochodu MMS do inwentaryzacji dróg leśnych, zestawy do aktualizacji mapy numerycznej w terenie: palmtopy z GPS, dalmierze laserowe wraz z aplikacją do pomiarów GPS, rejestratory terenowe czy oprogramowanie wspomagające proces zbierania i rejestracji danych urządzeniowych w terenie. Dzisiejsze sesje konferencyjne poświęcone są badaniom w zakresie teledetekcji i fotogrametrii leśnej, a także kierunkom pozyskiwania i przetwarzania danych obrazowych o lasach, a na jutro zapowiedziano sesję o wykorzystaniu teledetekcji również poza leśnictwem. W bogatym programie konferencji przewidziano także miejsce na dyskusje i wymianę poglądów.
Więcej zdjęć w naszej FotoGalerii
AW
|