wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-09-09| GNSS, Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja

IV Konferencja SIP w Lasach Państwowych


W tym roku mija 10 lat od publikacji zarządzenia określającego wstępne kryteria, jakim powinna odpowiadać leśna mapa numeryczna (LMN). Przypomnienie etapów jej powstawania to jeden z celów odbywającej się w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej SGGW w Rogowie IV Konferencji z cyklu „Systemy Informacji Przestrzennej w Lasach Państwowych” (8-10 września 2008 r.). Tematem przewodnim tegorocznego spotkania jest jednak „Teledetekcja i fotogrametria leśna”.

Jak w swoim wystąpieniu przypomniał dyrektor generalny Lasów Państwowych Marian Pigan, publikację wspomnianego zarządzenia poprzedziło powstanie pierwszych eksperymentalnych map numerycznych w nadleśnictwach Brzeziny, Ujsoły, Wipsowo (1991-96) i Świerklaniec (1997). Pierwszym nadleśnictwem, w którym powstała mapa zgodna z zarządzeniem, było Nadleśnictwo Złotów na terenie RDLP w Pile (czerwiec 1999 r.). W sierpniu 2001 r. wprowadzono jednolity standard LMN, a obecnie mapa pokrywa już prawie całą Polskę (jedynie dla 5 nadleśnictw jest jeszcze w opracowaniu). Praktycy w nadleśnictwach nie wyobrażają sobie dzisiaj pracy bez mapy numerycznej, wyrażają tylko nadzieję, że narzędzia informatyczne do jej obsługi będą coraz bardziej przyjazne użtykownikom. Nie zabrakło również głosów identyfikujących pewne bariery w rozwoju GIS w LP.

W wystąpieniach podkreślano ważność systemu szkolenia wewnętrznego z zakresu LMN (Piotr Kyc), ale również kształcenia, szczególnie z zakresu geomatyki, przyszłej służby leśnej na poziomie szkoły wyższej (Michał Zasada, nowy dziekan Wydziału Leśnego SGGW). Przedstawiciele środowiska naukowego podkreślali też rolę badań naukowych w dziedzinie rozwoju nowych technologii związanych z geomatyką leśną, a prof. Jerzy Mozgawa, obchodzący w tym roku jubileusz 40-lecia pracy w SGGW, promował hasło „Teledetekcja przyszłością geomatyki leśnej”. Wymiar europejski działalności leśnej w odniesieniu do inicjatywy INSPIRE podkreślił prof. Jerzy Gaździcki, mówiąc o wynikających z niej nowych zadaniach i nowych możliwościach dla Lasów Państwowych.

Podczas prezentacji zwracano uwagę na cenną możliwość wykorzystania w praktyce leśnej wielu metod badawczych i ich integracji (zdjęcia satelitarne, lotnicze, lotniczy czy naziemny skaning laserowy, zdjęcia hemisferyczne itp.).
Blisko 250 przedstawicieli nadleśnictw, biur urządzania lasu i geodezji leśnej, regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, GDLP, a także środowiska naukowego związanego z leśnictwem (SGGW, UP w Poznaniu, UR w Krakowie) uczestniczących w konferencji miało okazję wymienić się doświadczeniami i zapoznać z nowoczesnymi rozwiązaniami w praktyce. Podczas wczorajszej sesji warsztatowej prezentowane były programy do aktualizacji LMN: Mapnik (Taxus SI), a także Mapan (Krameko) oraz aplikacja eLas (Tatuk GIS) dostępna przez przeglądarkę internetową. Najnowszym produktem jest przeglądarka eLMapa stworzona w BULiGL w Warszawie umożliwiająca wyświetlanie na mapie wyników pomiaru GPS oraz leśnej mapy numerycznej bez konieczności konwersji danych, generowanie na mapie siatki kartograficznej, tworzenie i zapamiętywanie własnych map tematycznych. Specjalnie zaprojektowany interfejs umożliwia pracę w terenie na komputerach typu tablet.

Sesja terenowa dawała możliwość przyjrzenia się też kilku rodzajom rozwiązań m.in. dla fotogrametrii i teledetekcji leśnej. Szczególne zainteresowanie wzbudziły pokazy modeli latających (bezzałogowy czterowirnikowy śmigłowiec MD4-200 oraz spalinowy śmigłowiec MS Eagle), skanowanie lidarem naziemnym czy zdjęcia hemisferyczne. Prezentowano wykorzystanie samochodu MMS do inwentaryzacji dróg leśnych, zestawy do aktualizacji mapy numerycznej w terenie: palmtopy z GPS, dalmierze laserowe wraz z aplikacją do pomiarów GPS, rejestratory terenowe czy oprogramowanie wspomagające proces zbierania i rejestracji danych urządzeniowych w terenie.
Dzisiejsze sesje konferencyjne poświęcone są badaniom w zakresie teledetekcji i fotogrametrii leśnej, a także kierunkom pozyskiwania i przetwarzania danych obrazowych o lasach, a na jutro zapowiedziano sesję o wykorzystaniu teledetekcji również poza leśnictwem. W bogatym programie konferencji przewidziano także miejsce na dyskusje i wymianę poglądów.

Więcej zdjęć w naszej FotoGalerii

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS