Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2008-09-05| Geodezja, Firma, Prawo, Instytucje, Kataster

Posłowie o projekcie nowelizacji ustawy o planowaniu przestrzennym



Blisko 2 godziny na plenarnym posiedzeniu Sejmu (3 września) debatowali posłowie nad projektem nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jego autorem jest Komisja Nadzwyczajna „Przyjazne państwo”.

– Wiemy, że dzisiaj proces inwestycyjny jest często torem przeszkód, po którym inwestor biega przez wiele miesięcy, a nawet lat. Różnego rodzaju niezrozumiałe decyzje urzędników wręcz skłaniają inwestorów do popełniania czynów zabronionych, czynów korupcyjnych. Akurat ta ustawa [o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym] mówi o planach zagospodarowania przestrzennego, o nowym, uproszczonym trybie uzgadniania planów zagospodarowania przestrzennego. Ma to również związek z tym, jaka dzisiaj przestrzeń jest w miastach – czyli tam, gdzie jest to bardzo ważne – objęta planami zagospodarowania przestrzennego. W Warszawie w tej chwili pokrycie terenu planami nie przekracza chyba 15% powierzchni całego miasta, w Krakowie 10%, w Poznaniu 12%. Pewnie gdybyśmy przyjrzeli się większości dużych miast w Polsce, to te procenty byłyby porównywalne – tak rozpoczął swoje wystąpienie prezentujący projekt w Sejmie poseł Paweł Poncyljusz.

Zdaniem posła Poncyljusza propozycje zawarte w projekcie zmierzają przede wszystkim do uproszczenia procedur planistycznych przez zastąpienie tam, gdzie jest to możliwe, procedury uzgodnień procedurą opiniowania projektu. Ma to również zdyscyplinować organy uzgadniające i opiniujące projekty, aby te uzgodnienia były przeprowadzane jak najszybciej.
Kolejna rzecz to zobowiązanie gmin do sporządzenia planów dla wszystkich terenów, które w studium przyjętym przez radę gminy są przeznaczone do pokrycia planami. W projekcie proponowane jest wprowadzenie sankcji dla gmin niewypełniających obowiązku planistycznego. To znaczy samorządom, które do końca 2010 r. nie sporządzą planów zagospodarowania przestrzennego w odniesieniu do terenów, które są opisane w studium, grożą sankcje w postaci zakazu pobierania podatków lokalnych w oparciu o ustawę o podatkach i opłatach lokalnych.
W projekcie znalazła się również propozycja objęcia planami miejscowymi terenów zamkniętych innych niż wojskowe, np. kolejowych.
Posłowie z Komisji „Przyjazne państwo” chcą też ustalenia stałej wysokości renty planistycznej należnej gminie z tytułu uchwalenia planu na poziomie 10%. Dzisiaj ustawa przewiduje możliwość pobierania tej renty od 0% do 30% i – jak twierdzi poseł Poncyljusz – bardzo często burmistrzowie rezygnują z tego, trochę pod presją wyborców czy właścicieli terenów, dla których został sporządzony plan zagospodarowania przestrzennego.
Projekt wprowadza również ograniczenie możliwości zawieszania postępowania w zakresie ustalenia warunków zabudowy oraz decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego z 12 miesięcy do 3. Taką decyzję wydaje się dla inwestycji, która ma być zlokalizowana na działce nieobjętej planem zagospodarowania. Komisja proponuje, aby ten okres zawieszenia mógł trwać maksymalnie 3 miesiące. Gdyby organ samorządu nie zdążył w tym czasie uchwalić planu, byłby jednak zobowiązany ustalić warunki zabudowy.

Opinię rządu na temat projektu przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Olgierd Dziekoński. Jego zdaniem zaprezentowane przez Komisję Nadzwyczajną „Przyjazne Państwo” propozycje usprawniające dotychczasowe procedury w swych założeniach idą w dobrym kierunku. Ustawa ta jednak wymaga szczegółowej analizy skutków, jakie mogą wywołać tak zaproponowane zapisy. Ponadto minister poinformował, że dziś (5 września) projekt rządowy przewidujący kompleksowe zmiany w ustawie Prawo budowlane oraz o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym jest przewidziany do przekazania do uzgodnień międzyresortowych, a w październiku – jeśli nic nie stanie na przeszkodzie – do Sejmu.

Posłowie podczas pierwszego czytania, dostrzegając pewne zalety nowych rozwiązań, skrytykowali projekt głównie za to, że proponuje jedynie rozwiązania doraźne, a nie systemowe. Żaden z nich nie zgłosił jednak propozycji odrzucenia go, a wczoraj (4 września) Sejm zdecydował o skierowaniu projektu do Komisji Infrastruktury oraz do Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama