Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-05-02| GNSS, Sprzęt, Firma, Edukacja, Software, Instytucje

Marines testują spadochrony naprowadzane przez GPS


Od pięciu lat amerykańscy marines testują Sherpa – nowy typ spadochronów wielokrotnego użycia, przystosowanych do zrzucania ciężkich ładunków. Sherpa umożliwia lądowanie w promieniu 100 merów od wyznaczonego celu ładunku ważącego 1100 kg, zrzucanego z wysokości ponad 8 tys. metrów i przemieszczającego się w powietrzu na odległość 25 km.
Spadochron z czaszą o powierzchni 130 m2 wyposażono w precyzyjny system naprowadzania na cel na ziemi. Oprogramowanie i odbiornik GPS pozwalają na korygowanie lotu z uwzględnieniem kierunku i siły wiatru oraz aktualnej pozycji spadochronu. Linki sterujące czaszą podłączone są do jednostki sterującej z dwoma serwomotorami, co umożliwia manewrowanie spadochronem. Otwarcie czaszy następuje w ściśle wyliczonym momencie.
Starszy model – Sherpa 900s był testowany przez wojska amerykańskie w 2004 roku w Iraku. Armia amerykańska zakupiła ostatnio za 2 mln dolarów 20 sztuk spadochronów nowszej generacji – Sherpa 1200.
Według organizacji Global Security, system precyzyjnych spadochronów będzie dalej rozwijany z możliwością, docelowo, zrzucania ładunku ważącego 21 ton.

Źródło: Spacedaily; www.aro.army.mil


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS