Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-08-27| Geodezja, GIS, Mapy, Sprzęt, Firma, Software

Aktualizacja GIS-u energetycznego dla Vattenfall Distribution Poland


Vattenfall Distribution Poland zakończył projekt aktualizacji technologicznej kompleksowego systemu zarządzania majątkiem sieciowym bazującym na mapie. Wdrożenie aktualizacji, realizowane przez WINUEL SA (Grupa Sygnity), trwało 9 miesięcy i kosztowało 1,3 mln złotych.

W sierpniu ostatecznie zakończono i podsumowano projekt upgrade’u systemu PlaNet do wersji SONET w Vattenfall Distribution Poland (VDP). Migracji podlegały: 2 środowiska serwerowe (baza danych, serwer aplikacji), oprogramowanie narzędziowe SONET, 14 istniejących modułów i 2 nowe (telekom, dyspozycja) oraz 3 interfejsy (do systemów SAP oraz SCADA). Wykonawca przeszkolił również 110 użytkowników.
Działanie systemu SONET autorstwa WINUEL SA daje pełną informację o sieci VDP, wspomaga jej planowanie i utrzymanie, prowadzenie ruchu oraz umożliwia sprawną obsługę klientów. Dzięki wdrożeniu i bieżącej aktualizacji danych VDP może też dostarczać informacje do systemu GESUT.

W 2002 roku VDP rozpoczął wdrażanie systemu klasy GIS – PlaNet. Po 3 latach stworzono kompleksową i zweryfikowaną bazę danych o majątku sieciowym. Daje ona możliwość tworzenia i pełnego wykorzystywania modułów funkcjonalnych do obsługi większości procesów dystrybutora energii elektrycznej, ponieważ mają one skąd czerpać informacje podstawowe. Obecny projekt miał za zadanie unowocześnić system technologicznie oraz usprawnić jego współdziałanie z innymi systemami.

„GIS można wdrożyć tak, by wiedzieć, gdzie i jaki element sieci elektroenergetycznej jest zlokalizowany – i tyle. Ale można też tak zdefiniować cele wdrożenia systemu GIS i innych systemów współpracujących, by móc określać jakie działania zapewnią optymalne efekty z perspektywy jakości usługi dystrybucyjnej i ponoszonych kosztów, w oparciu o jakie kryteria optymalizować cykle dla zabiegów planowych czy też jak efektywnie wykorzystać budżet na działania profilaktyczne, prewencyjne, likwidację skutków awarii itp.”– mówi Piotr Rafalski, kierownik projektu GIS ze strony Vattenfall Distrbution Poland. Dzięki takiemu podejściu, efektem wdrożenia systemu klasy GIS jest możliwość szybkiej i profesjonalnej obsługi klienta.

Procesy realizowane w systemie SONET:

przyłączanie klientów do sieci, zarządzanie procesami eksploatacyjnymi (planowanie i realizacja prac sieciowych), planowanie inwestycji, uzgodnienia terenowe, obsługa kolizji, ewidencja sieci i obiektów (lokalizacja, atrybuty, hierarchia, topologia, schematy), gospodarka urządzeniami (transformatory), zarządzanie wymianą danych przestrzennych z urzędami i konwersja formatów danych, geodezja – pozyskiwanie danych powykonawczych sieci z dokładnością geodezyjną, dedykowany moduł dla dyspozytorów (czasy reakcji < 1 s), dostęp do danych w przeglądarce WWW, współpraca z urządzeniami mobilnymi, zarządzanie historią zmian danych i archiwizowaniem dokumentów.

Źródło: Sygnity


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS