Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-08-25| GNSS, Geodezja, Mapy, Sprzęt, Firma, Prawo, Kataster

Topcon GMS-2 z certyfikatem do wykonywania kontroli na miejscu


Ręczny odbiornik GPS GIS Topcon GMS-2 otrzymał certyfikat Joint Research Centre do pomiarów powierzchni wykonywanych w ramach kontroli na miejscu wniosków o dopłaty bezpośrednie do gruntów rolnych.

Podczas niedawnych warsztatów GPS dla państw Unii Europejskiej, odbywających się w siedzibie JRC, przegłosowano wprowadzenie przepisu nakazującego używanie certyfikowanego sprzętu GPS do pomiarów powierzchni działek rolnych, których właściciele ubiegają się o dopłaty z UE.
Głównym powodem tej decyzji było powszechne stosowanie do tych prac turystycznych urządzeń nawigacyjnych, które nie dają gwarancji poprawności wyników. Wkrótce wymóg posiadania przez sprzęt certyfikatu JRC wejdzie do treści przetargów na wykonywanie prac kontrolnych.

Procedura certyfikacji odbiorników GPS została przygotowana przez Joint Research Centre, a ciałem realizującym badania instrumentów jest NavCert. Zgodnie z Dyrektywą UE nr 927/2007 (artykuł 30(1)) każdy sprzęt używany do pomiarów kontrolnych ma zapewniać jakość wyników zgodną z obowiązującymi standardami technicznymi i przepisami prawnymi. Testowany i certyfikowany sprzęt będzie podzielony na cztery kategorie dokładnościowe (A – najwyższa, B, C, D).

Topcon GMS-2 został zakwalifikowany do kategorii B. Odbiornik był testowany w trybie autonomicznym i odbierał sygnały GPS/GLONASS. Oznacza to, że instrument w podstawowej konfiguracji spełnia wymogi UE. W przypadku zastosowania poprawek korekcyjnych DGPS (np. przez NTRIP) dokładność wyników znacznie wzrasta.
Wykonywanie pomiarów kontrolnych powierzchni działek rolnych certyfikowanym odbiornikiem gwarantuje precyzję pracy wymaganą przez UE, jednoznaczną definicję dokładności, możliwość wykorzystania wyników w sprawach sądowych czy ubezpieczeniowych.

Źródło: TPI Sp. z o.o.


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS