Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-04-21| Geodezja, Mapy, Firma, Ludzie, Instytucje, Imprezy, Kataster

Konferencja Elbląg 2006: Niskie płace, nadmiar zadań, niepewność jutra - problemy powiatów i GUGiK


Dyskusja kończąca pierwszy dzień obrad 8. elbląskiej konferencji („ODGiK-i a projekty unijne”, 20-21 kwietnia 2006 r.) skupiała się na problematyce jak najlepszego wykorzystania efektów prac prowadzonych w ramach projektów unijnych związanych z budową infrastruktury geoinformacyjnej.
Pieniądze pozyskane z UE przez GUGiK oraz ARiMR dają szansę na skok jakościowy w zakresie geoinformacji w Polsce i jej udostępniania szerokiemu kręgowi odbiorców. Realizowane projekty wymagają jednak aktywnego udziału samorządów powiatowych. Niektóre z powiatów dobrze radzą sobie z tym zadaniem, ale powszechne jest utyskiwanie na braki kadrowe, słabe wynagrodzenia i trudności w dostępie do wiedzy niezbędnej do racjonalnego spożytkowania efektów prowadzonych projektów. Dwie pierwsze bariery występują także w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii, co podkreślił w dyskusji główny geodeta kraju Jerzy Albin. I chociaż przeznaczanie PFGZGiK na płace nazwał zjadaniem własnego ogona, to przyznał, że rozważane jest jednak stworzenie legalnego mechanizmu wykorzystania części tego funduszu (10-30%) na wynagrodzenia w powiatach. Przypomniał też o możliwości finansowania z tych środków dokształcania kadry administracji geodezyjnej. Przeszkodą w realizacji tych planów może się jednak okazać likwidacja PFGZGiK rozważana przez Ministerstwo Finansów.
Konferencję objętą patronatem głównego geodety kraju zorganizowali: prezydent miasta Elbląga, Stowarzyszenie Geodetów Polskich, OPEGIEKA Elbląg.

Więcej na temat konferencji w majowym wydaniu GEODETY.

jp


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS