|2008-05-19|
GNSS, Sprzęt, Prawo, Instytucje
Nowe systemy, nowe odbiorniki
Rząd brytyjski opublikował treść umowy pomiędzy Unią Europejską a USA dotyczącej „Promocji, warunków i wykorzystywania systemów GPS i Galileo”.
Zgodnie z porozumieniem sygnały obu systemów będą kompatybilne i zapewnią interoperacyjność, co pozwoli użytkownikom odbiorników Galileo i GPS na wzajemne korzystanie z nich (nie dotyczy to zastosowań militarnych). Javier Benedicto, szef projektu Galileo w Europejskiej Agencji Kosmicznej, potwierdził jednak, że uruchomienie Galileo wymagać będzie dokonania zmian w odbiornikach GPS (będą wymagały chipsetów odbierających sygnał Galileo).
Spory pomiędzy członkami konsorcjum (utworzonego do budowy Galileo) o finanse i podział rynku doprowadziły do kilkuletnich opóźnień w budowie systemu. Fiasko, jakim była realizacja programu w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, spowodowało, że w końcu ub.r. kraje UE uzgodniły nowy sposób finansowania prac. 2,4 mld euro potrzebne do budowy systemu pochodzić będzie z budżetu Unii, a kontrolę polityczną nad programem sprawować będą kraje Unii i Parlament Europejski poprzez Galileo Interinstitutional Panel. Połączone systemy GPS i Galileo będą liczyły około 50 satelitów, co zapewni lepszą dostępność sygnału i wyższą dokładność lokalizacji, szczególnie w rejonach o wysokiej zabudowie.
USA i UE podpisały umowę w 2004 roku (kilka lat zajęło przyjęcie jej przez wszystkie kraje członkowskie). Do tej pory na orbitę wysłano dwa testowe satelity Galileo GIOVE-A i GIOVE-B, ten drugi nadał już sygnał radiowy, który będzie podstawą nawigacji w Europie. Galileo ma być w pełni operacyjny (30 satelitów) w 2013 roku, całe przedsięwzięcie pochłonie 3,4 mld euro. W 2013 roku w kosmosie znajdą się także pierwsze satelity nowej generacji GPS III, które zapewnią bezpłatną lokalizację z dokładnością do 1 m (obecnie 10-15 m). Do odbioru sygnału z GPS III też będzie niezbędna wymiana odbiorników.
Techword, AB
|