Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2008-05-19| GNSS, Sprzęt, Prawo, Instytucje

Nowe systemy, nowe odbiorniki


Rząd brytyjski opublikował treść umowy pomiędzy Unią Europejską a USA dotyczącej „Promocji, warunków i wykorzystywania systemów GPS i Galileo”.

Zgodnie z porozumieniem sygnały obu systemów będą kompatybilne i zapewnią interoperacyjność, co pozwoli użytkownikom odbiorników Galileo i GPS na wzajemne korzystanie z nich (nie dotyczy to zastosowań militarnych). Javier Benedicto, szef projektu Galileo w Europejskiej Agencji Kosmicznej, potwierdził jednak, że uruchomienie Galileo wymagać będzie dokonania zmian w odbiornikach GPS (będą wymagały chipsetów odbierających sygnał Galileo).

Spory pomiędzy członkami konsorcjum (utworzonego do budowy Galileo) o finanse i podział rynku doprowadziły do kilkuletnich opóźnień w budowie systemu. Fiasko, jakim była realizacja programu w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, spowodowało, że w końcu ub.r. kraje UE uzgodniły nowy sposób finansowania prac. 2,4 mld euro potrzebne do budowy systemu pochodzić będzie z budżetu Unii, a kontrolę polityczną nad programem sprawować będą kraje Unii i Parlament Europejski poprzez Galileo Interinstitutional Panel.
Połączone systemy GPS i Galileo będą liczyły około 50 satelitów, co zapewni lepszą dostępność sygnału i wyższą dokładność lokalizacji, szczególnie w rejonach o wysokiej zabudowie.

USA i UE podpisały umowę w 2004 roku (kilka lat zajęło przyjęcie jej przez wszystkie kraje członkowskie). Do tej pory na orbitę wysłano dwa testowe satelity Galileo GIOVE-A i GIOVE-B, ten drugi nadał już sygnał radiowy, który będzie podstawą nawigacji w Europie. Galileo ma być w pełni operacyjny (30 satelitów) w 2013 roku, całe przedsięwzięcie pochłonie 3,4 mld euro.
W 2013 roku w kosmosie znajdą się także pierwsze satelity nowej generacji GPS III, które zapewnią bezpłatną lokalizację z dokładnością do 1 m (obecnie 10-15 m). Do odbioru sygnału z GPS III też będzie niezbędna wymiana odbiorników.

Techword, AB


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama