Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-10-18| Edukacja, Planowanie przestrzenne

20 lat gospodarki przestrzennej na PW

Powstawanie kierunków bardzo często opiera się na entuzjazmie i niezłomności pojedynczych osób. Gospodarka przestrzenna na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej to z pewnością osobisty sukces prof. Aliny Maciejewskiej – mówił podczas ubiegłotygodniowego (11 października) jubileuszowego spotkania dziekan WGiK PW dr hab. inż. Janusz Walo.


20 lat gospodarki przestrzennej na PW <br />
Od lewej: prof. Stanisław Białousz, prof. Alina Maciejewska, dr hab. Janusz Walo
Od lewej: prof. Stanisław Białousz, prof. Alina Maciejewska, dr hab. Janusz Walo
20 lat gospodarki przestrzennej na PW

W tym roku mija 20 lat od podjęcia przez Senat PW uchwały o utworzeniu kierunku studiów gospodarka przestrzenna. W jej konsekwencji 1 października 2005 r. studia na nowym kierunku rozpoczęli pierwsi studenci. O wydarzeniach tych podczas uroczystości przypomniała prof. Alina Maciejewska, w latach 2012–2020 dziekan WGiK PW, którą prorektor PW prof. Mirosław Karpierz w swoim wystąpieniu nazwał spiritus movens gospodarki przestrzennej na PW.

– Moje emocjonalne zaangażowanie w tworzenie kierunku zaczęło się w 2001 r. i trwa nieprzerwanie do dziś – mówiła profesor. Nie był to jednak początek starań o gospodarkę przestrzenną na PW. Jako pierwszy z taką inicjatywą wystąpił prof. Stanisław Białousz. Miało to miejsce w 1998 r. – Później przekazał tę inicjatywę mnie z nadzieją, że doprowadzę ją do sukcesu – zaznaczyła prof. Maciejewska.
Jak tłumaczyła była dziekan, jej zaangażowanie wynikało ze świadomości deficytu specjalistów „wobec wielości zadań, jakie Polska miała wykonać w związku z Europejską Kartą Zagospodarowania Przestrzennego”. – Wiedzieliśmy, że tych specjalistów nie ma – takich, jakich my możemy kształcić, z dużym wkładem urbanistyki, przetwarzania danych – opowiadała profesor.
Drugim ważnym powodem, o którym wspomniała, była potrzeba racjonalnego gospodarowania przestrzenią z uwzględnieniem trzech aspektów: przyrodniczego, społecznego i gospodarczego.
Całe to zaangażowanie w sposób formalny zostało uwieńczone przez ówczesnego dziekana prof. Witolda Prószyńskiego powołaniem w 2003 r. prof. Maciejewskiej na stanowisko pełnomocnika dziekana ds. tworzenia kierunku gospodarka przestrzenna.

Dziekan Janusz Walo podkreślił, że inżynierskość jest absolutnie tym komponentem, który wyróżnia gospodarkę przestrzenną na PW od kierunków realizowanych na innych uczelniach. Dodał też, że dzisiejsze kierunki WGiK PW (oprócz gospodarki przestrzennej są to jeszcze geodezja i kartografia oraz geoinformatyka) znakomicie ze sobą korespondują i stanowią stabilne oparcie dla wydziału.

O teraźniejszości i przyszłości gospodarki przestrzennej mówiła z kolei dr hab. inż. Adrianna Czarnecka, kierownik Zakładu Gospodarki Przestrzennej i Nauk o Środowisku Przyrodniczym. Zaznaczyła, że ostatni rok był dla kierunku szczególnie udany, gdyż otrzymał on certyfikat jakości przyznawany przez AESOP (Association of European Schools of Planning). – Teraz natomiast rozpoczęliśmy intensywną pracę nad stworzeniem anglojęzycznej specjalności na drugim stopniu studiów – smart environmental planning and design. Bardzo się cieszymy, że w dobie globalizacji będziemy mogli jeszcze szerzej otworzyć nasze drzwi dla studentów z zagranicy i zaznaczać nasze miejsce na globalnej mapie akademickiej – opowiadała kierownik zakładu.

Ubiegłotygodniowa uroczystość była okazją do wielu wspomnień i podziękowań dla osób zaangażowanych w powstanie kierunku. Prof. Maciejewska wielokrotnie podkreślała istotną rolę pracowników Wydziału Architektury PW, w tym prof. Jana Chmielewskiego, wiceprzewodniczącego rady programowej kierunku, który w pewnym momencie przeniósł się z WA na WGiK.
Na koniec warto wspomnieć, że spotkaniu wzięli też udział pierwsi absolwenci kierunku gospodarka przestrzenna na PW.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS