Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-10-15| Prawo, JST, Planowanie przestrzenne

Zmiana sposobu użytkowania bez zaświadczenia o zgodności z MPZP?

Sejmowa Komisja Infrastruktury zarekomendowała odrzucenie projektu nowelizacji ustawy Prawo budowlane, który zawiera poprawki dotyczące uproszczenia procedury zgłaszania zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części.


Zmiana sposobu użytkowania bez zaświadczenia o zgodności z MPZP?

Projekt zakłada zmianę art. 71 ust. 2 pkt 4 ustawy Prawo budowlane poprzez wykreślenie fragmentu dotyczącego zaświadczenia o zgodności zamierzenia budowlanego z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Jest to efekt petycji, która wpłynęła do Sejmu jeszcze w poprzedniej kadencji. W jej uzasadnieniu wskazano, że organy administracji architektoniczno-budowlanej sprawdzają zgodność zamierzenia budowlanego z MPZP i na tym bazują, niezależnie od zaświadczenia wójta, burmistrza czy prezydenta miasta. Wymóg zaświadczenia jest więc dublowaniem kontroli i nieuzasadnionym obciążeniem inwestora. Komisja do Spraw Petycji uznała petycję za częściowo zasadną i w maju br. złożyła komisyjny projekt zmiany ustawy. Minister Rozwoju i Technologii nie zgłosił zastrzeżeń.

Innego zdania jest jednak Związek Powiatów Polskich, który już w czerwcu zgłosił uwagi do projektu. W swoim wystąpieniu prezes zarządu Andrzej Płonka podkreślił, że w skali kraju MPZP są różnej jakości. Zdarzają się przypadki zapisów sprzecznych z ustawami i rozporządzeniami, rażące błędy, a także użycie pojęć, które nie występują w aktach rangi ustawowej oraz w aktach wykonawczych.
Co więcej, miejscowy plan jest aktem prawa miejscowego i może być interpretowany w różnoraki sposób. W wydawanym zaświadczeniu dokonywana jest zatem interpretacja postanowień MPZP w odniesieniu do konkretnego stanu faktycznego. Dzięki temu organ administracji architektoniczno-budowlanej dysponuje dowodem, z którego powinno jasno wynikać, czy zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego jest zgodna z MPZP. Ponadto wskazał, że obowiązek dołączania zaświadczenia nie wydłuża w sposób istotny trwania postępowania, a jego usunięcie nie znajduje żadnego uzasadnienia.

Dalsze decyzje w tej sprawie podejmie Sejm.

OH


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS