Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2024-09-25| artykuł sponsorowany | Geodezja, Firma, Software, Kataster

Podsumowanie ankiety dotyczącej wykorzystania C-GEO/C-GML

W dniach 21 sierpnia – 21 września 2024 firma Softline przeprowadziła ankietę skierowaną do użytkowników programów C-GEO i C-GML, obecnie najbardziej wszechstronnego oprogramowania w Polsce dla geodetów. W ankiecie wzięło udział 318 osób, 88% z nich działa na obszarze co najmniej dwóch powiatów. Niżej znajduje się omówienie ankiety i jej wyników w trzech krótkich rozdziałach odpowiadających głównym tematom ankiety.


Podsumowanie ankiety dotyczącej wykorzystania C-GEO/C-GML
Podsumowanie ankiety dotyczącej wykorzystania C-GEO/C-GML

1. GML

83% uczestników ankiety wykorzystuje C-GEO lub C-GML do aktualizacji mapy zasadniczej poprzez pliki w formacie GML, a 14% – poprzez pliki GIV systemu GeoInfo.

35% ankietowanych korzysta z możliwości aktualizacji pierwotnie otrzymanych danych mapy zasadniczej poprzez import różnicowy kolejny raz wydanego z ODGiK GML do C-GEO/C-GML, gdy praca geodezyjna trwa dłużej i na jej obszarze wykonywane są także inne prace.

Zważywszy na to, że punkty osnowy są elementem obligatoryjnym mapy zasadniczej, wydaje się, że trochę zbyt rzadko jest wykorzystywana funkcja pobierania danych osnów szczegółowych przy aktualizacji mapy zasadniczej – robi to 36% ankietowanych. Nieuwzględnienie istniejących w obszarze opracowania punktów osnowy może być problemem nie tylko podczas weryfikacji, ale także w trakcie inwestycji. Tymczasem w większości powiatów ta usługa funkcjonuje, a pobrane dane osnowy są przydatne przy zakładaniu i wyrównaniu osnowy pomiarowej, pomiarach tachimetrycznych itd. Być może jednak część ankietowanych pobiera dane osnowy już po imporcie plików GML, w trakcie pracy w programie przez wykorzystanie jednej z funkcji paska ikon usług sieciowych:

Prawie połowa ankietowanych używa niedawno wprowadzonych (w lipcu 2024 r.) funkcji przyspieszających tworzenie obiektowej mapy zasadniczej – automatycznego kodowania rzędnych GESUT i pikiet BDOT w czasie kartowania obiektów BDOT i GESUT. Podobnie często wykorzystywane jest automatyczne opracowanie mapy porównania z terenem (47%) dostępne od stycznia 2024 r. Obie te funkcje zasługują na jeszcze bardziej powszechne ich wykorzystanie, mamy więc nadzieję, że ta ankieta przyczyni się do ich popularyzacji.

Bardziej popularne (74% ankietowanych) jest od dawna istniejące rozwiązanie ułatwiające prace z wieloma mapami – „mapa w tle”, czyli możliwość podłączenia jednej lub kilku map jako referencyjnych do bieżącej mapy. Uzyskuje się wówczas nie tylko podgląd treści tych map, ale także możliwość kartowania z wykorzystaniem przyciągania („snapowania”) do punktów i linii obiektów map w tle oraz pobierania niektórych danych z map w tle (np. wysokości punktów).

2. Usługi sieciowe

Minęły już 4 lata, od kiedy ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne „uwolniła” wiele danych przestrzennych i określiła sposób dostępu do nich poprzez usługi sieciowe. Dlatego warto było zadać pytanie dotyczące usług sieciowych dostarczających wartościowych danych bez konieczności ich zakupu: ortofotomapy, osnowy geodezyjnej i szczegółowej, danych adresowych, wizualizacji BDOT10k, niektórych danych katastralnych, NMT i innych. Ponieważ dla nas – jako geodetów i autorów C-GEO i C-GML – dostęp do tych danych jest ważny, bardzo cieszy nas duża popularność funkcji zapewniających dostęp do danych z usług sieciowych:
• danych osnów geodezyjnych (korzysta 48% użytkowników C-GEO/C-GML),
• wysokości punktów z usługi NMT (50%),
• ortofotomapy z usługi WMS (68%),
• granic pojedynczych działek z usługi ULDK (72%).

Ponad 20% użytkowników naszych programów wykorzystuje usługi: rastrowych danych katastralnych (WMS), numerycznego modelu terenu (WCS, WMS), wizualizacji BDOT10k, pobierania wielu działek, budynków (powiatowe WFS).

Ze względu na jeszcze ograniczoną dostępność aktów planowania przestrzennego (APP) w formie usług sieciowych lub plików GML nie uwzględniliśmy ich jako osobnej kategorii danych w ankiecie, ale kilka procent respondentów wskazało, że już korzysta z tych usług sieciowych.

3. EGiB

Z racji tego, że od 2014 r. intensywnie rozwijamy C-GEO i C-GML w zakresie przetwarzania danych ewidencji gruntów i budynków, interesowało nas, które możliwości związane z EGiB w programie cieszą się największą popularnością. Zadaliśmy pytania dotyczące zarówno prostych czynności (np. wykazy współrzędnych punktów granicznych – § 39 standardów), jak i tych bardziej wymagających (analiz granic, podziałów wielokrotnych np. dla ZRID, raportów z danych EGiB (WZDE różnych obiektów EGiB, protokołów itp.)).

Prawie 80% ankietowanych potwierdziło, że korzysta z modułu EGiB umożliwiającego najbardziej wszechstronne przetwarzanie danych przedmiotowych i podmiotowych EGiB.

Ponad 60% respondentów tworzy wykazy niemodyfikowanych, zmodyfikowanych i nowych punktów granicznych, a 27% analizuje spełnianie wymagań dokładności granic działek (§ 31 standardów).

Prawie połowa (44%) ankietowanych przygotowuje dokumenty związane z przyjęciem, ustaleniem granic, wznowieniem punktów granicznych. Raporty te, bazujące na danych ewidencyjnych importowanych z GML, powstają na bazie gotowych, ale dostępnych do samodzielnej edycji wzorców dokumentów (często w kilku wariantach). Dzięki temu, użytkownik C-GEO/C-GML nie musi tworzyć protokołów od nowa, wprowadzając „ręcznie” dane z EGiB do edytora tekstu.

30% ankietowanych przygotowuje korespondencję do stron postępowania w module EGiB (koperty, zwrotki, automatycznie tworzone pisma); 7% korzysta z korespondencji masowej (usługa Envelo Poczty Polskiej), która całkowicie uwalnia operatora od papieru – tworzone są pliki PDF i XLS, które przetwarza dalej Poczta Polska.

Co drugi ankietowany użytkownik programu wykonuje podziały pojedyncze lub wielokrotne działek, wykazy zmian danych ewidencyjnych (dla działek, budynków, punktów), a 37% ankietowanych korzysta z funkcji dostępu do danych ksiąg wieczystych w module EGiB, która umożliwia także uzyskanie wyciągów z KW, raportów rozbieżności i badania KW.



Podsumowanie

Wyniki ankiety wykorzystamy do planowania rozwoju programu, prowadzenia otwartych i zamkniętych szkoleń, opracowania artykułów w C-GEO Wiki, wsparcia użytkowników C-GEO i C-GML online, popularyzując i wyjaśniając działania funkcji, które są mniej znane, może trudniejsze w użyciu. Prawdopodobnie na początku 2025 r. powtórzymy ankietę, zadając tym razem pytania na inne tematy.

Za udział i poświęcony czas serdecznie wszystkim dziękujemy, a doceniając zaangażowanie uczestników ankiety, wylosowaliśmy trzy osoby, które otrzymają bezpłatny, roczny dostęp do aktualizacji ich programów. Są to: geodetka z Godowa oraz geodeci z Bytowa i Wrocławia.

Softline Plus Jerzy Biegalski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   


zobacz też:



wiadomości

XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama