|2024-09-04|
Geodezja, Prawo
Czy WFS jest właściwy do zasilana ZSIN?
Po wczorajszej publikacji pisma dr. hab. inż. Waldemara Izdebskiego skierowanego do Ministra Krzysztofa Paszyka z apelem o usunięcie zapisów dotyczących zasilania ZSIN usługą WFS głos zabrał także Jacek Łaguz z firmy Geomatyka-Kraków, odpowiadając na pytania redakcji Geoforum.pl.
Jacek Łaguz
|
|
|
|
|
|
Jacek Łaguz podobnie jak Waldemar Izdebski użył kluczowego stwierdzenia, że „usługi sieciowe WFS nie nadają się do przekazywania całych baz danych, a zwłaszcza zawierających wiele relacji”.
Pełne odpowiedzi przedstawiciela Geomatyki-Kraków publikujemy w całości poniżej.
1. Czy powiaty zgłaszały się do Państwa z pytaniami w tej sprawie? Tak, wiele powiatów zgłosiło się do nas z pytaniami w przedmiotowej sprawie.
2. Czy w oprogramowaniu Państwa firmy została uruchomiona taka usługa i przekazana do powiatów? Aby odpowiedzieć muszę zmienić retorykę, bowiem nie uruchamiamy usług sieciowych w oprogramowaniu, lecz uruchamiamy oprogramowanie do serwowania usług sieciowych: Tak, stworzyliśmy oprogramowanie do serwowania usług sieciowych WFS dla ZSIN i jest ono gotowe do uruchomienia w powiatach, ale go nie uruchomiliśmy w żadnym powiecie.
3. Czy mają Państwo uwagi do treści załącznika 8a oraz czy przekazywali je Państwo do GUGiK-u lub udostępniali je publicznie? Jeśli tak, czy można się z nimi zapoznać? Tak, mamy dwie uwagi do załącznika nr 8a i przekazaliśmy je do GUGiK na telekonferencji i wszystkim biorącym w niej udział uczestnikom ponad rok temu. a) Usługi sieciowe WFS nie nadają się do przekazywania całych baz danych, a zwłaszcza zawierających wiele relacji i nie nadają się do przekazywania danych wymagających wysokiego poziomu ochrony, bowiem zostały zaprojektowane do udostępniania danych przestrzennych (nie zawierających zwykle żadnych relacji), a jednocześnie zostały zaprojektowane do danych publicznych (nie wymagających żadnej ochrony). b) Załącznik nr 8a jest niekompletny, a wręcz niekompletny jest przepis prawa zawierający ten załącznik, ponieważ nie zawiera zasad zabezpieczania danych, które mają być pobierane przez ZSIN, i zasad finansowania utrzymania infrastruktury niezbędnej do ich serwowania i zabezpieczania. Nie sądzę, aby ktoś o zdrowych zmysłach udostępnił dane osobowe właścicieli EGiB w sieci internet nie mając całkowitej pewności, że zabezpieczył je tak, iż owo udostępnianie nie skończy się podobnie jak udostępnienie numerów ksiąg wieczystych dla GUGiK kilka lat temu.
Przypomnijmy, że w sprawie usługi WFS udostępniającej dane EGiB na potrzeby ZSIN wypowiedziały się już firmy Geobid i Geo-System, o czym informowaliśmy TUTAJ.
Redakcja Geoforum.pl
|