Celem konferencji jest dyskusja i wymiana doświadczeń kadry inżynieryjno-technicznej zakładów górniczych, przedstawicieli nauki, samorządowców oraz administracji państwowej, a także wytwórców oprogramowania i producentów sprzętu geodezyjnego na temat udziału nowoczesnych technologii geoinformacyjnych w przetwarzaniu danych kartograficznych, fotogrametrycznych, teledetekcyjnych w systemach informacji przestrzennej o terenach górniczych oraz w systemach planowania i eksploatacji złoża.
W trakcie konferencji prowadzone będą zajęcia w formie praktycznych warsztatów i szkoleń, w ramach których uczestnicy będą mieli czas i miejsce na wymianę poglądów oraz doświadczeń w zakresie nowych technik zarządzania informacją przestrzenną na terenach górniczych. W szczególności przewidywane są warsztaty z prognozowania deformacji terenu dla samorządowców z gmin górniczych. Organizatorzy wierzą, że działania te pozwolą na integrację środowisk związanych z szeroko rozumianą geomatyką górniczą w naszym kraju.
Uczestnicy tegorocznej edycji konferencji mają możliwość zgłaszania nieodpłatnych publikacji, które zostaną wydane w czasopismach naukowych „Geoinformatica Polonica”, „Budownictwo i Architektura” lub w przyszłym roku w materiałach Szkoły Eksploatacji Podziemnej (E3S lub IOP).
Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej https://fundacjawg.pl/mapy2024/ (kontakt, formularz zgłoszeniowy).
Organizatorami konferencji są: Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej oraz Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk.
Patronat medialny nad wydarzaniem objęła redakcja portalu Geoforum.pl.