Na ukończeniu są już prace nad nowym rozporządzeniem ministra transportu i budownictwa w sprawie wysokości opłat za czynności związane z prowadzeniem państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego i krajowego systemu informacji o terenie, zwane popularnie rozporządzeniem o opłatach.
Obowiązujące obecnie rozporządzenie od wielu lat wzbudza kontrowersje i jest powodem nieustannych konfliktów pomiędzy powiatowymi ośrodkami dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej a wykonawcami prac geodezyjnych i kartograficznych. Główny Urząd Geodezji i Kartografii otrzymał do tej pory ponad 1100 zapytań związanych z jego interpretacją.
Zmiany zaproponowane w projekcie rozporządzenia wychodzą naprzeciw postulatom środowiska. Zrezygnowano z niezliczonych współczynników, które uzupełniały każdą z cennikowych tabel, utrudniając prawidłowe obliczenie ceny. Nie będzie np. rozróżniania przewodów podziemnych na przyłącza i sieć, a wielkość kwoty za inwentaryzację lub uzgodnienie zależeć będzie tylko od liczby hektometrów przewodu. Cennik obejmuje wiele nowych produktów (np. zbiory danych ze stacji referencyjnych GPS), przewiduje także udostępnianie materiałów drogą internetową. W przypadku udostępniania kolejnych kopii materiałów z pzgik dla wykonawców prac geodezyjnych proponuje się korzystanie ze współczynnika zmniejszającego 0,2. Ceny zawierają już koszty nośników.
Jeszcze w kwietniu projekt nowego rozporządzenia zostanie poddany konsultacjom środowiskowym oraz umieszczony na stronie internetowej Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.
Więcej w majowym GEODECIE