Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-04-07| Geodezja, Mapy, Prawo, Instytucje, Kataster

Nowe rozporządzenie o opłatach gotowe do konsultacji


Na ukończeniu są już prace nad nowym rozporządzeniem ministra transportu i budownictwa w sprawie wysokości opłat za czynności związane z prowadzeniem państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego i krajowego systemu informacji o terenie, zwane popularnie rozporządzeniem o opłatach.

Obowiązujące obecnie rozporządzenie od wielu lat wzbudza kontrowersje i jest powodem nieustannych konfliktów pomiędzy powiatowymi ośrodkami dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej a wykonawcami prac geodezyjnych i kartograficznych. Główny Urząd Geodezji i Kartografii otrzymał do tej pory ponad 1100 zapytań związanych z jego interpretacją.
Zmiany zaproponowane w projekcie rozporządzenia wychodzą naprzeciw postulatom środowiska. Zrezygnowano z niezliczonych współczynników, które uzupełniały każdą z cennikowych tabel, utrudniając prawidłowe obliczenie ceny. Nie będzie np. rozróżniania przewodów podziemnych na przyłącza i sieć, a wielkość kwoty za inwentaryzację lub uzgodnienie zależeć będzie tylko od liczby hektometrów przewodu. Cennik obejmuje wiele nowych produktów (np. zbiory danych ze stacji referencyjnych GPS), przewiduje także udostępnianie materiałów drogą internetową. W przypadku udostępniania kolejnych kopii materiałów z pzgik dla wykonawców prac geodezyjnych proponuje się korzystanie ze współczynnika zmniejszającego 0,2. Ceny zawierają już koszty nośników.

Jeszcze w kwietniu projekt nowego rozporządzenia zostanie poddany konsultacjom środowiskowym oraz umieszczony na stronie internetowej Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.
Więcej w majowym GEODECIE

jp


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS