Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-07-31| GIS, Mapy

Overture Maps udostępnia globalne zbiory otwartych danych przestrzennych

Kilka miesięcy po udostępnieniu wersji beta Overture Maps ogłosiło ogólną dostępność podstawowych zbiorów danych. Dane są otwarte do dowolnego wykorzystania, a członkowie konsorcjum rozpoczynają ich wdrażanie do własnych usług i produktów, m.in. Bing Maps (Microsoft) oraz ArcGIS Living Atlas of the World (Esri).


Overture Maps udostępnia globalne zbiory otwartych danych przestrzennych

Fundacja Overture Maps została utworzona pod koniec 2022 roku z inicjatywy firm TomTom, Amazon Web Services (AWS), Meta (właściciel Facebooka) i Microsoft wraz z Linux Foundation. Z czasem do tego grona dołączyła również spółka Esri oraz kilkanaście innych firm zajmujących się mapowaniem i technologiami geoprzestrzennymi. Celem konsorcjum jest stworzenie globalnego systemu referencyjnego i ustrukturyzowanego schematu danych przestrzennych. Na tej podstawie sukcesywnie powstaje cyfrowa mapa świata dostępna na wolnej licencji.

Wśród udostępnionych danych znajdują się:
• interesujące miejsca (POI) – warstwa zawiera ponad 59 milionów obiektów, które nie były wcześniej opublikowane jako otwarte dane, została opracowana na podstawie danych przekazanych przez członków założycieli – Meta i Microsoft – dodatkowo zaktualizowana na podstawie innych źródeł, takich jak dane instytucji rządowych, pozyskiwane z crowdsourcingu oraz dzięki technikom AI i uczeniu maszynowemu;
• budynki – warstwa zawiera ok. 2,3 miliardów budynków z całego świata, opracowana na podstawie danych Esri oraz z różnych projektów, m.in. OpenStreetMap, Microsoft AI-Generated Building Footprints;
• granice administracyjne – dane dotyczące krajowych i regionalnych granic administracyjnych oraz nazw regionalnych, które zostały przetłumaczone na ponad 40 języków;
• mapy bazowe – występowanie lądu i wody, uzupełnienie wyświetlanych danych.

Dodatkowo uruchomiono nowe narzędzie do wizualizacji danych – Overure Maps Explorer – które ułatwi przeglądanie i pobieranie danych.

Obecnie trwają prace nad kolejnymi zbiorami, m.in. numeracją adresową. Testowo udostępniono dane z 14 krajów – łącznie ponad 200 mln adresów. W ciągu najbliższych miesięcy planowane jest wprowadzenie zmian w schematach dotyczących adresów i transportu, a także aktualizacja danych w tym zakresie. Adresy mają uzyskać unikalne identyfikatory, które pozwolą na ich szybkie powiązanie z zewnętrznymi źródłami danych.

Źródło: Overture Maps Foundation


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS