Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2024-07-30| GIS, Teledetekcja, Edukacja

Studenci Politechniki Lubelskiej w kazamatach Twierdzy Kłodzko

Od dziewięciu lat studenci Politechniki Lubelskiej jeżdżą do Twierdzy Kłodzko na letnie praktyki. Zdobywają tam doświadczenie zawodowe i przyczyniają się do rozwoju kulturowego tego miejsca. Dzięki ich zaangażowaniu w przyszłym roku zwiedzanie Twierdzy zostanie wydłużone o półtorej godziny.


Studenci Politechniki Lubelskiej w kazamatach Twierdzy Kłodzko <br />
źródło: K. Drobek
źródło: K. Drobek
Studenci Politechniki Lubelskiej w kazamatach Twierdzy Kłodzko <br />
źródło: K. Drobek
źródło: K. Drobek
Studenci Politechniki Lubelskiej w kazamatach Twierdzy Kłodzko <br />
źródło: K. Drobek
źródło: K. Drobek
Studenci Politechniki Lubelskiej w kazamatach Twierdzy Kłodzko <br />
źródło: K. Drobek
źródło: K. Drobek

Początki były skromne. – Dziewięć lat temu wszystkie pomiary opierały się głównie na tradycyjnych metodach – wspomina dr inż. Bartosz Szostak z Katedry Konserwacji Zabytków. – Dziś korzystamy z technologii cyfrowych, co pozwala nam realizować zadania dużo szybciej. To co, kiedyś zajmowało dwa tygodnie, teraz robimy w ciągu kilku dni.

Współczesne metody, takie jak skaning laserowy i fotogrametria, umożliwiły stworzenie cyfrowego modelu Twierdzy Kłodzko w postaci chmury punktów. – To cyfrowe odzwierciedlenie budynku w komputerze. Na jego podstawie studenci byli w stanie dokładnie sobie wszystko odrysowywać i wykorzystać to do dalszego opracowania – wyjaśnia mgr inż. Michał Wac z Katedry Konserwacji Zabytków i dodaje – W ten sposób powstały wnętrza sal i korytarzy kazamat poziomów -1 oraz - 2 donżonu (najwyższego i najważniejszego elementu twierdzy stanowiącego miejsce ostatniej obrony).

Zaangażowanie studentów było ogromne. Mgr inż. Weronika Kendzierawska, koordynująca pracę trzynastu osób, podkreśla ich skrupulatność i zapał. – To, czego nauczyli się na zajęciach, w pełni wykorzystali na praktykach – mówi.

– Naszym zadaniem było wykonać ocenę stanu technicznego kazamat – wyjaśnia inż. Aleksandra Skwira, studentka budownictwa. – Byliśmy podzieleni na trzy grupy. Studenci budownictwa skupiali się na ocenie technicznej całego obszaru, czyli musieliśmy określić jak wyglądają ściany, podłogi, sklepienia, nadproża, kanały wentylacyjne czy stolarka drzwiowa, a studenci architektury zajęli się inwentaryzacją.

Aleksandra Świątek wspomina praktyki z entuzjazmem. – To było niesamowite przeżycie. Rzadko komu zdarza się spać w takiej twierdzy. Dzięki temu mogliśmy pracować wieczorem. Mieliśmy tylko pięć dni, więc prace musiały być bardzo intensywne, żeby ze wszystkim się wyrobić – przyznaje studentka.

Dr inż. Bartosz Szostak z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej podkreśla, że prace studentów mają wpływ na rozwój Twierdzy Kłodzko.

– Ich dokładnie opracowana dokumentacja jest nie tylko cennym źródłem informacji, ale także przyczynia się do pozyskiwania środków na renowację i modernizację obiektu. W ramach projektu Interreg na ten cel przeznaczono 850 tys. euro, co pozwoli na znaczną poprawę atrakcyjności turystycznej Twierdzy. Już w przyszłym roku planowane jest wydłużenie trasy zwiedzania o półtorej godziny – zauważa naukowiec. – To, co nas cieszy, to fakt, że z roku na rok widzimy realne efekty naszej pracy.

Źródło: Politechnika Lubelska


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Wyprawa BARI 1976
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama