Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-07-24| Geodezja, Prawo

Rozporządzenie ws. odniesień przestrzennych do poprawy

Do Wykazu Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów trafił projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie państwowego systemu odniesień przestrzennych. Jak podkreśla projektodawca, nowelizacja ma mieć charakter porządkujący stosowanie układów współrzędnych w pracach geodezyjnych i kartograficznych.


Rozporządzenie ws. odniesień przestrzennych do poprawy

Celem nowelizacji jest dostosowanie używanych w rozporządzeniu ws. państwowego systemu odniesień przestrzennych terminów dotyczących osnów do przepisów rozporządzenia z 6 lipca 2021 r. ws. osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych oraz ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, a także doprecyzowanie i uszczegółowienie tych regulacji, które wzbudzają wątpliwości interpretacyjne.

Proponowane zmiany obejmują:

1. Modyfikację § 5 rozporządzenia poprzez usunięcie z jego treści terminu „konserwacja”. Przepis ten dotyczy zasady przenoszenia na obszar Polski geodezyjnego układu odniesienia PL-ETRF89 przez sieć punktów podstawowej osnowy geodezyjnej za pośrednictwem obserwacji satelitarnych GNSS. Konieczność modyfikacji wynika z tego, że sieć punktów podstawowej osnowy geodezyjnej, za pośrednictwem obserwacji satelitarnych GNSS, jedynie przenosi układ geodezyjny PL-ETRF89, natomiast konserwacja dotyczy wyłącznie układu PL-ETRF2000, o którym mowa w § 4 ust. 2 rozporządzenia.

2. Dostosowanie terminologii w zakresie określenia podstawowej osnowy geodezyjnej wysokościowej, o której mowa w § 8 ust. 1 rozporządzenia, do nazw poszczególnych zbiorów osnów zdefiniowanych w rozporządzeniu z 6 lipca 2021 r. w sprawie osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych. Zgodnie z treścią tego rozporządzenia dla podstawowej osnowy wysokościowej stosuje się termin „podstawowa osnowa geodezyjna wysokościowa”.

3. Modyfikację i uproszczenie § 15 ust. 1 i 2 rozporządzenia, które dotyczą stosowania w pracach geodezyjnych i kartograficznych oraz przy tworzeniu zbiorów danych przestrzennych przez organy władzy publicznej poszczególnych układów współrzędnych. Zmiana polega na dopuszczeniu stosowania układu PL-1992 (dodatkowo obok obowiązującego układu PL-UTM) na potrzeby wydawania: standardowych opracowań kartograficznych w skalach od 1:10 000 do 1:250 000, map morskich oraz innych map przeznaczonych na potrzeby bezpieczeństwa i obronności państwa.

4. Dostosowanie brzmienia § 15 ust. 4 rozporządzenia do przepisów art. 4 Pgik poprzez usunięcie odwołania do art. 4 ust. 1b ustawy w związku z uchyleniem tego przepisu.

Osobą odpowiedzialną za opracowanie projektu jest sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Jacek Tomczak. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to IV kwartał 2024 r.

Źródło: KPRM


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS