Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-07-15| Geodezja, Edukacja

Badania związane z eksploracją Marsa w Józefosławiu

W dniach 8–10 lipca w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym WGiK PW w Józefosławiu odbyła się inauguracja wspólnego projektu naukowego Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, NASA oraz Uniwersytetów w Bazylei i San Jose związanego z eksploracją Marsa.


Badania związane z eksploracją Marsa w Józefosławiu <br />
Prototyp łazika na polu testowym w Józefosławiu
Prototyp łazika na polu testowym w Józefosławiu
Badania związane z eksploracją Marsa w Józefosławiu <br />
Uczestnicy testów
Uczestnicy testów
Badania związane z eksploracją Marsa w Józefosławiu <br />
Numeryczny model terenu pola testowego
Numeryczny model terenu pola testowego

Pracownicy naukowi i studenci Wydziału Geodezji i Kartografii oraz Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW, a także Wydziału Geografii i Geologii UJ wykorzystali blisko 40 ton kruszywa, by przygotować w Józefosławiu pole testowe odtwarzające formy eoliczne i impaktowe występujące na Czerwonej Planecie.

Celem badań jest sprawdzenie:
• Czy rój autonomicznych łazików wyposażonych w sensory – takie jak lidar, stereoskopowe kamery, georadar itp. – umożliwi, we współpracy z odpowiednio skonstruowanym UAV, badanie Marsa?
• Czy zespół autonomicznych urządzeń pomiarowych pozwoli na tworzenie szczegółowego modelu rzeźby terenu i jego pochodnych?
• Czy rój łazików dokona naukowej eksploracji Marsa szybciej i dokładniej niż wykonujący obecnie swoją misję duet Perseverance i Ingenuity?

Badania, które właśnie rozpoczęły się w Józefosławiu, pozwolą udzielić odpowiedzi na te pytania.
„To mały krok – czy może raczej niewielki obrót kół – dla naszych łazików, ale mamy nadzieję, że będzie to wielki krok dla współpracy PW z wiodącymi ośrodkami naukowymi w Polsce i na świecie zajmującymi się badaniami Marsa” – czytamy na stronie WGiK PW.

Źródło: WGiK PW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS