Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-07-11| Prawo, JST

Od nowego roku pojawi się 7 nowych miast

1 stycznia 2025 r. liczba miast w Polsce wzrośnie o 7 do 1020 – zakłada opublikowany właśnie projekt rozporządzenia Rady Ministrów.


Od nowego roku pojawi się 7 nowych miast <br />
Położenie miejscowości, które z początkiem przyszłego roku staną się miastami
Położenie miejscowości, które z początkiem przyszłego roku staną się miastami

Jak wynika z projektu rozporządzenia w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, miastami zostaną:
• Końskowola – w powiecie puławskim, w województwie lubelskim;
• Kurów – w powiecie puławskim, w województwie lubelskim;
• Wąwolnica – w powiecie puławskim, w województwie lubelskim;
• Kazanów – w powiecie zwoleńskim, w województwie mazowieckim;
• Kobylnica – w powiecie słupskim, w województwie pomorskim;
• Sobków – w powiecie jędrzejowskim, w województwie świętokrzyskim;
• Zaniemyśl – w powiecie średzkim, w województwie wielkopolskim.
Dla porównania podajmy, że z początkiem tego roku na mapie Polski pojawiło się sporo więcej miast, bo aż 34.

Ponadto projekt zakłada:
• 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin (pomiędzy gminą Chełm i miastem Chełm, pomiędzy gminą Moszczenica i gminą Biecz, pomiędzy gminą Sucha Beskidzka i gminą Zembrzyce, pomiędzy gminą Zarzecze i gminą Kańczuga, pomiędzy miastem Orzesze i gminą Ornontowice, pomiędzy gminą Kaźmierz i gminą Szamotuły, pomiędzy miastem Kołobrzeg i gminą Kołobrzeg),
• 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast (siedmiu nowych miast, a także Lubska, Lubienia Kujawskiego, Rejowca oraz Olsztyna),
• zmianę siedziby władz gminy Batorz z Batorza na Batorz Pierwszy.

Zgodnie z oceną skutków regulacji rozporządzenie wpłynie na 26 gmin w 16 powiatach, a wyszczególnione w OSR wydatki jednostek samorządu terytorialnego oszacowane zostały na kwotę około 467 tys. zł.
Przypomnijmy, że w przypadku ubiegłorocznego rozporządzenia była mowa o 49 gminach w 37 powiatach i kwocie w wysokości około 518 tys. zł.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS