Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-07-08| Sprzęt

Polska rakieta przekroczyła granicę kosmosu

3 lipca rakieta suborbitalna ILR-33 BURSZTYN 2K – pierwsza na świecie, w której jako utleniacz zastosowany został nadtlenek wodoru o stężeniu 98% – została z powodzeniem wystrzelona i osiągnęła pułap 101 km. Tym samym przekroczyła linię Kármána stanowiącą umowną granicę przestrzeni kosmicznej.


Polska rakieta przekroczyła granicę kosmosu <br />
Rakieta ILR-33 Bursztyn 2K startująca z Andoya Space w Norwegii
Rakieta ILR-33 Bursztyn 2K startująca z Andoya Space w Norwegii
Polska rakieta przekroczyła granicę kosmosu <br />
Zdjęcie z kamery pokładowej
Zdjęcie z kamery pokładowej
Polska rakieta przekroczyła granicę kosmosu <br />
Zespół przygotowujący start rakiety
Zespół przygotowujący start rakiety
Polska rakieta przekroczyła granicę kosmosu <br />
Przygotowania do startu rakiety
Przygotowania do startu rakiety

Wszystkie prace projektowe związane z budową rakiety zostały zrealizowane w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa. Po sukcesie 4 testów lotnych rakiet ILR-33 BURSZTYN oraz ILR-33 BURSZTYN 2K, które miały miejsce na krajowych poligonach, zorganizowana została zagraniczna misja wystrzelenia rakiety. Ze względów bezpieczeństwa odbyła się ona w centrum kosmicznym przeznaczonym dla testowania systemów suborbitalnych (Andøya Space) w Norwegii. W testy rakiety zaangażowana była Polska Agencja Kosmiczna, która współfinansowała to przedsięwzięcie.

– Nigdy w naszej historii polska rakieta nie osiągnęła takiego pułapu. Jest to historyczny dzień dla Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa, ale także historyczny moment dla całego polskiego środowiska rakietowego suborbitalnych – mówi dr Michał Wierciński, wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej. – To również dowód na to, iż cywilne środowisko konstruktorów rakiet może skutecznie wesprzeć wojskowe projekty. Mam nadzieję, że ten sukces zwiększy uwagę Ministerstwa Obrony Narodowej na kompetencje polskich inżynierów pracujących w cywilnych ośrodkach zajmujących się projektowaniem rakiet – dodaje.

Rakietę BURSZTYN będzie można wykorzystywać m.in. do badań atmosfery, wynoszenia różnych sprzętów oraz testowania technologii w przestrzeni kosmicznej. Napędza ją silnik hybrydowy z utleniaczem w postaci nadtlenku wodoru oraz silniki na paliwo stałe. O ile nadtlenek wodoru był wykorzystywany w technologiach rakietowych już kilkadziesiąt lat temu, to ówczesna technologia nie pozwalała na realizację długotrwałych misji, co ograniczało zakres jego zastosowania. Rozwiązanie opracowane w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa daje perspektywy zastosowania tego materiału pędnego także w platformach satelitarnych i innych misjach kosmicznych.

Podczas budowy i testów rakiety inżynierowie opracowali wiele pokrewnych technologii, których cześć została objęta patentami – m.in. mobilną autonomiczną wyrzutnię WR-2 z układem kontroli statku, paliwo silnika hybrydowego oraz system oddzielania silników pomocniczych. Rozwinięto także technologię druku 3D pozwalającą na tworzenie w pełni funkcjonalnych komponentów.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o innych zbliżających się polskich wydarzeniach kosmicznych. W najbliższych tygodniach zostanie wyniesiony polski satelita obserwacyjny EagleEye, a jesienią planowany jest start kolejnej rakiety – Perun firmy SpaceForest. Coraz bliżej jest także lot naszego astronauty Sławosza Uznańskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Źródło: Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa, Polska Agencja Kosmiczna, OH


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS