Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-07-08| Mapy

Opis historyczny przy mapie Hindenberga w pszczyńskim ratuszu

Przy wejściu do pszczyńskiego ratusza, obok zeskanowanej wielkoformatowej mapy Andreasa Hindenberga, pojawił się szczegółowy opis tego historycznego dokumentu.


Opis historyczny przy mapie Hindenberga w pszczyńskim ratuszu

– Andreas Hindenberg sporządził mapę w 1636 roku. Ukazuje ona teren pszczyńskiego wolnego państwa stanowego oraz okoliczne obszary Górnego Śląska i Małopolski – mówi burmistrz Dariusz Skrobol. Jak podkreśla, jest to niezwykle wartościowy dokument, który umożliwia spojrzenie niemal 400 lat w przeszłość i zobaczenie, jak zmieniły się obszary wokół Pszczyny.

Mapa Hindenberga jest jednym z kluczowych dokumentów kartograficznych regionu. Warto zaznaczyć, że jest to najstarsza mapa gospodarcza Górnego Śląska, wykonana na zlecenie księcia pszczyńskiego. Choć w Polsce nie jest powszechnie znana, stanowi jeden z najważniejszych zabytków kartograficznych na świecie, co przyniosło jej miejsce na Polskiej Liście Krajowego Programu UNESCO „Pamięć Świata”. Oryginał mapy znajduje się w Archiwum Państwowym w Katowicach.

Opis historyczny umieszczony obok mapy zawiera informacje na temat jej powstania oraz jej znaczenia dla lokalnej społeczności. W opisie zawarte są także ciekawe fakty dotyczące metod sporządzania dokumentu.

Dzięki opisowi zarówno mieszkańcy, jak i odwiedzający mają okazję zapoznać się z bogatą historią mapy Andreasa Hindenberga. Inicjatywa ta ma na celu zwiększenie świadomości historycznej oraz wzbudzenie zainteresowania lokalnym dziedzictwem kulturowym. Pozwala lepiej zrozumieć przeszłość miasta i regionu.

Źródło: Urząd Miejski w Pszczynie


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS