Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-07-05| Geodezja, Teledetekcja

Naukowcy z PW przeprowadzą kolejne prace na terenie obozu zagłady w Treblince

W 2024 roku Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej będzie realizował projekt naukowy pod nazwą „Nowe komory gazowe oraz ruszty paleniskowe: badania poszukiwawcze i inwentaryzacyjne na obszarze Obozu Zagłady Treblinka”.


Naukowcy z PW przeprowadzą kolejne prace na terenie obozu zagłady w Treblince

Głównym celem projektu jest weryfikacja lokalizacji nowych komór gazowych i rusztów paleniskowych na obszarze Obozu Zagłady Treblinka II. Obiekty te można zaliczyć do najważniejszych miejsc związanych zarówno z topografią obozu, jak i procesem masowej eksterminacji z użyciem silnych substancji trujących (tlenek węgla). Aktualnie lokalizacja nowych komór i rusztów nie jest znana. W oparciu o przeprowadzone w 2023 roku badania geofizyczne badacze podejmą próbę weryfikacji obszarów podejrzewanych o występowanie tych obiektów.

Projekt obejmie również badania ratunkowe, które zostaną przeprowadzone na obszarze tzw. czarnej drogi. Ich celem jest dokumentacja występujących fragmentów macew, które podczas funkcjonowania obozów w Treblince były wykorzystywane do jej rozbudowy i remontów.

Badania finansowane są przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całkowita kwota projektu to 195,7 tys. zł.

Źródło: PW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS