Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-07-05| GIS, Mapy

Mapa papierowa czy cyfrowa? Ogłaszamy wyniki konkursu

Wyłoniliśmy zwycięzców konkursu, w którym do wygrania były 3 egzemplarze książki „Kartografia – geomatycznie i geomedialnie” prof. Beaty Medyńskiej-Gulij ufundowane przez Wydawnictwo PWN.


Mapa papierowa czy cyfrowa? Ogłaszamy wyniki konkursu

Aby zawalczyć o tę nagrodę, należało udzielić odpowiedzi, wraz z uzasadnieniem, na jedno pytanie: „Czy w dzisiejszych czasach mapa papierowa może jeszcze konkurować z mapą cyfrową?”.
W przewidzianym regulaminem okresie otrzymaliśmy blisko 100 zgłoszeń. Bardzo dziękujemy wszystkim za udział!
Nadesłane odpowiedzi były bardzo zróżnicowane. Uczestnicy zabawy wskazywali w nich zarówno na wady, jak i zalety map cyfrowych i papierowych. W uzasadnieniach nierzadko powoływali się na własne doświadczenia, przywoływali historie z życia wzięte. Dlatego też wybór trzech zwycięzców okazał się niezwykle trudny.

Ostatecznie zdecydowaliśmy się nagrodzić następujące osoby:
• Jacka Pawlaka,
• Artura Wierzbickiego,
• Michała Siwickiego.
Otrzymają oni książkę „Kartografia – geomatycznie i geomedialnie” ufundowaną przez Wydawnictwo PWN oraz zestaw gadżetów Geoforum.pl. Serdecznie gratulujemy!
Z nagrodzonymi skontaktujemy się mailowo w celu ustalenia formy przesyłki.

Poniżej prezentujemy nagrodzone odpowiedzi.

• Jacek Pawlak
Podobnie jak papierowe książki, papierowa mapa wcale nie wybiera się na emeryturę! Ma więcej wdzięku niż jej dynamiczna młodsza siostra, mapa cyfrowa, dlatego cieszy się szacunkiem i podziwem. Czy wyłącznie wśród starszych pokoleń wychowanych na papierowym atlasie? Wcale nie! Młodsi również czują sentyment do map w takiej formie – w końcu to z nimi przemierzaliśmy w dzieciństwie nasze ogródki i pobliskie lasy, by znaleźć skarb zakopany przez piratów :) Przywiązujemy się do map, na których ołówkiem zaznaczyliśmy trasę wycieczki, których łagodny ciężar czuliśmy w dłoni podczas swoich wędrówek, którą składaliśmy i rozkładaliśmy tyle razy, że znamy każde zagięcie na jej powierzchni. Papierowe mapy zawsze będą miały szczególną wartość i nie muszą bać się cyfrowej konkurencji!

• Artur Wierzbicki
Rozwój nowoczesnych technologii coraz bardziej daje o sobie znać w życiu każdego człowieka, także w życiu kartografów. Mapy cyfrowe stają się ostatnimi czasy bardzo popularne i stopniowo wypierają z użytku tradycyjne mapy papierowe. I choć mapy papierowe mogą budzić w nas sentyment do młodych lat i górskich wycieczek ze znajomymi czy wakacyjnych wyjazdów, to uważam, że mapa papierowa nie może w dzisiejszych czasach w pełni konkurować z mapą cyfrową. Przede wszystkim mapy cyfrowe zapewniają dużo większe możliwości dostosowania treści do potrzeb konkretnego użytkownika. Funkcjonalność takiej cyfrowej mapy jest ograniczona chyba tylko wyobraźnią jej twórcy. Począwszy od nakładania na siebie różnych warstw tematycznych, dostosowywania wyglądu, pomiarów odległości, powierzchni aż do bardziej zaawansowanych operacji i tworzenia całych geoportali, które mogą być kopalnią wiedzy o otaczającej nas przestrzeni.
Kolejną zaletą map cyfrowych jest możliwość ich nieustannego aktualizowania. Przykładowo – jadąc w dłuższą podróż, nie musimy się martwić, czy nasza leciwa papierowa mapa samochodowa będzie jeszcze aktualna. Mając do wyboru cały szereg map i nawigacji samochodowych, możemy bez problemu znaleźć najbardziej aktualne dane. Co więcej, mapy cyfrowe mogą być tworzone przez pasjonatów, którzy, łącząc pasję do mapowania, kartografii, GIS-u, mogą tworzyć realną społeczność – spotykać się, dzielić spostrzeżeniami i doświadczeniami, planować nowe projekty. Zatem wokół map cyfrowych może zostać zbudowane coś znacznie większego, co łączy ludzi o podobnych zainteresowaniach. I o ile mapy papierowe faktycznie mają swój klimat, to jednak uważam, że wokół map tradycyjnych możliwość utworzenia takiej społeczności jest dużo trudniejsza niż podczas tworzenia map cyfrowych.
Podsumowując – każda epoka rządzi się swoimi prawami. Choć mapy tradycyjne mają swoją historię sięgającą setek, a wręcz tysięcy lat, to uważam, że XXI wiek będzie wiekiem map cyfrowych. Mapy tradycyjne nie zostaną całkiem zapomniane, ale będą sukcesywnie przegrywać walkę z mapami cyfrowymi.

• Michał Siwicki
Czy w dzisiejszych czasach mapa papierowa może jeszcze konkurować z mapą cyfrową? Tak. Mapa przestała pełnić funkcję bazy danych przestrzennych we współczesnym rozumieniu. Stała się wizualizacją wyłącznie jej wybranych elementów, dobranych adekwatnie do potrzeb konkretnego użytkownika. Na razie mapy cyfrowe wyparły papierowe wszędzie tam, gdzie skalowalność z dostępem on-line jest fundamentalną zaletą, przede wszystkim jednak znalazły nowe zastosowania, stając się narzędziem codziennego użytku dla miliardów ludzi.
Mapy papierowe pozostają bezkonkurencyjne w zastosowaniach, gdzie nie jest potrzebna funkcjonalność bazy danych przestrzennych, za to jest konieczne zapewnienie czytelności na wysokim poziomie. Mapa papierowa jest uważana za niezbędne narzędzie pracy wielu organizacji. Znaczna część wywiadów telewizyjnych z urzędnikami odbywa się na tle map ściennych, gdyż są symbolem profesjonalizmu, zastępując występujące dawniej w tej roli monitory komputerowe. Koniec map papierowych nastąpi w chwili, gdy mapy cyfrowe zbliżą się do nich jakością. Czyli w momencie, gdy ekrany uzyskają rozdzielczość 2400 dpi, matryce – 15 gigapikseli, a nośniki – funkcjonalność papieru. Oraz pod warunkiem, że zawartość baz danych przestrzennych będzie mogła być automatycznie personalizowana i zamieniana w poprawną metodycznie treść kartograficzną.

Redakcja Geoforum.pl


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS