Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-06-17| Teledetekcja, Sprzęt, Firma

W Warszawie można było zobaczyć drony DJI w akcji

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w zeszłym tygodniu w Warszawie w DJI Enterprise Day – wydarzeniu poświęconemu dronom w zastosowaniach geodezyjnych. Organizatorem była firma Innpro – dystrybutor marki DJI.


W Warszawie można było zobaczyć drony DJI w akcji
W Warszawie można było zobaczyć drony DJI w akcji
W Warszawie można było zobaczyć drony DJI w akcji
W Warszawie można było zobaczyć drony DJI w akcji

Spotkanie rozpoczęło się od przeglądu portfolio DJI. Omówione zostały nie tylko popularne platformy z serii Mavic i Matrice, w tym flagowiec 350 RTK, ale także cała gama dostępnych sensorów. Wśród nich były głowice H20 i H20T (z kamerą termowizyjną), kamera o pełnoklatkowej matrycy Zenmuse P1 oraz lidar Zenmuse L2.
Sporo miejsca poświęcono też stacji dokującej DJI Dock 2 – platformie służącej jako garaż i ładowarka dla dronów Matrice 3D i Matrice 3TD. Podkreślano liczne zalety tego rozwiązania, w tym możliwość wykorzystania do celów inspekcyjnych.
Ponadto przedstawiciel firmy Innpro przybliżył programy DJI – Terra do przetwarzania danych pozyskanych przez drony do postaci produktów fotogrametrycznych, Modify do edycji modeli 3D oraz aplikację Pilot 2 na Androida służącą do obsługi i planowania misji bezzałogowych.

Zeszłotygodniowe spotkanie było również okazją do zapoznania się ze oprogramowaniem i sprzętem innych firm – geodezyjnych partnerów DJI. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele Leica Geosystems, którzy przybliżyli możliwości aplikacji Cyclone 3DR, oraz Czerski Trade Polska, którzy mówili o programie Stonex Cube-3D. Obydwa rozwiązania pozwalają na sprawną obróbkę danych z bezzałogowców, ich analizę i przetworzenie do postaci chmur punków, modeli 3D czy ortofotomap.
Z kolei prezentacja firmy Geotronics Dystrybucja poświęcona była skanerowi Emesent Hovermap i możliwościom misji autonomicznych z jego wykorzystaniem. Na tego typu loty pozwala zaimplementowany w urządzeniu algorytm SLAM do równoczesnego mapowania otoczenia i lokalizowania się w tworzonym modelu.

Ponadto uczestnicy DJI Enterprise Day mogli wysłuchać wystąpień o wykorzystaniu dronów w firmie geodezyjnej PKIG oraz o prawie lotniczym. Ten ostatni temat przybliżył Radosław Zych z Akademii UAV. Zwrócił on uwagę m.in. na zbliżający się koniec ważności uprawnień do latania dronem według krajowych scenariuszy NSTS.

Zwieńczeniem spotkania były pokazy dronów DJI na żywo. Zebrani mogli się przekonać, jak wygląda pozyskiwanie danych z wykorzystaniem DJI Dock 2 oraz bezzałogowca Matrice 350 RTK z zamontowanym sensorem Zenmuse L2.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS