Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-05-21| Mapy, Edukacja

Z jakimi mapami zmierzyli się tegoroczni maturzyści?

W piątek 17 maja odbyła się matura z geografii. Nie zabrakło na niej zadań sprawdzających umiejętność czytania mapy, dokonywania obliczeń astronomicznych oraz znajomość map Polski i świata.


Z jakimi mapami zmierzyli się tegoroczni maturzyści?
Z jakimi mapami zmierzyli się tegoroczni maturzyści?

Tegoroczna matura, podobnie jak w ubiegłym roku, odbywa się w dwóch formułach – nowej „Formule 2023” oraz starej „Formule 2015”. Nowa – sprzęgnięta z podstawą programową obowiązującą od 2019 r. – przeznaczona jest dla absolwentów 4-letniego liceum. Natomiast absolwentów 4-letniego technikum oraz branżowej szkoły II stopnia, którzy realizowali podstawę programową z 2012 r., obowiązuje „Formuła 2015”.

Do rozwiązania pierwszych 8 zadań maturzyści musieli wykorzystać mapę szczegółową fragmentu Sudetów w okolicach Wałbrzycha (na fot. obok). Na jej podstawie mieli obliczyć m.in. czas przejścia wyznaczonej trasy, długość tunelu kolejowego oraz wysokość słońca w dniu równonocy. Dodatkowo na podstawie reliefu (zrzut z serwisu Geoportal.gov.pl przedstawiający hipsometrię z cieniowaniem) należało wskazać związki wybranych obiektów na mapie z funkcjonowaniem kopalni węgla kamiennego oraz omówić korzyści rekultywacji terenu poprzemysłowego.

W arkuszu nie zabrakło również innych opracowań kartograficznych:
• map tematycznych (m.in. synoptyczna, prądów morskich, wskaźnik waloryzacji warunków przyrodniczych dla rolnictwa w Polsce),
• kartogramów (prognozowane zmiany rozmieszczenia ludności w Polsce do 2030 r., relacja PKB per capita państw Afryki do PKB per capita Chin),
• kartodiagramów (towarowa produkcja rolnicza w Polsce, wartość wskaźnika wykorzystania kolei oraz gęstości sieci kolejowej),
oraz wykresów i przekrojów.

OH


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS