Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-05-10| Geodezja, Software

Otwarta biblioteka do integracji obserwacji geodezyjnych

Pod tym linkiem można znaleźć szczegółowe informacje o MultiDEFusion – bibliotece o otwartym kodzie źródłowym, która umożliwia fuzję wielu technik geodezyjnych monitorujących długookresowe deformacje terenu. Oprogramowanie utworzone w środowisku Python pozwala na połączenie ciągłych obserwacji GNSS z danymi radarowymi InSAR.


Otwarta biblioteka do integracji obserwacji geodezyjnych

Autorami MultiDEFusion są: Damian Tondaś z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki UPWr oraz Krzysztof Knop.

Biblioteka poszerza dotychczasowe podejście integracji obserwacji geodezyjnych zaprezentowane w artykule opublikowanym w „Journal of Geodesy”, umożliwiając jednoczesne wykorzystanie trzech metod obliczeniowych InSAR: DInSAR, SBAS i PSI. Dodatkowo, obserwacje radarowe mogą pochodzić z trzech niezależnych orbit obserwacyjnych, a dla każdej metody obliczeniowej możliwe jest zaimplementowanie 9 elementów (pikseli lub punktów PS).

Podstawą funkcjonowania biblioteki MultiDEFusion jest algorytm filtru Kalmana, a wynikiem procesu obliczeniowego są szeregi czasowe fuzji oraz interaktywny wykres umożliwiający szczegółową analizę rezultatów. Bibliotekę można zainstalować w środowisku Python poprzez polecenie „pip install multidefusion”.

Szczegółowa dokumentacja oprogramowania wraz z informacją o lokalizacji danych testowych jest dostępna pod adresem https://damiantondas.github.io/multidefusion. Przyszła praca nad funkcjonalnością biblioteki będzie wykonywana w kierunku rozszerzenia możliwości algorytmu o dołączanie dodatkowych metod geodezyjnego monitoringu zmian powierzchni terenu, takich jak niwelacja czy pomiary kampanijne GNSS.

Źródło: IGiG UPWr


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS