Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-05-07| Geodezja, Edukacja, Ludzie, Planowanie przestrzenne

Zmarła prof. Zofia Więckowicz

W wieku 78 lat 30 kwietnia zmarła prof. dr hab. inż. Zofia Więckowicz, przez lata związana z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu – ekspert w zakresie gospodarki przestrzennej oraz wyceny nieruchomości, zasłużony dydaktyk i naukowiec.


Zmarła prof. Zofia Więckowicz

Zofia Więckowicz urodziła się 30 kwietnia 1946 r. we Wrocławiu. W rodzinnym mieście ukończyła studia w ówczesnej Wyższej Szkole Rolniczej we Wrocławiu (obecnie UPWr), uzyskując dyplom magistra inżyniera geodezji urządzeń rolnych (1969 r.).
Stopień doktora nauk technicznych otrzymała w 1975 r. na Wydziale Melioracji Wodnych Akademii Rolniczej we Wrocławiu (obecnie UPWr) na podstawie rozprawy pt. „Określenie przestrzennej równowagi produkcji rolniczej jako podstawa programowania prac urządzeniowo-rolnych oraz planów zagospodarowania przestrzennego wsi”. Stopień doktora habilitowanego nauk geograficznych w zakresie zagospodarowania przestrzennego nadała jej Rada Naukowa Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN w 1982 r. po przedłożeniu rozprawy pt. „Metodyczne podstawy analizy struktury przestrzenno-gospodarczej rolnictwa dla potrzeb kompleksowego urządzania obszarów wiejskich”. Tytuł profesora nauk technicznych otrzymała w 1993 r.

W latach 1990–2006 była kierownikiem Katedry Planowania i Urządzania Terenów Wiejskich AR we Wrocławiu, a w latach 1999–2005 – prodziekanem dla kierunku geodezja i kartografia Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji tej samej uczelni. Odpowiadała też za studia podyplomowe z zakresu wyceny nieruchomości, zarządzania nieruchomościami oraz pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

Profesor Więckowicz była ekspertem w zakresie gospodarki przestrzennej oraz wyceny nieruchomości, członkiem wielu organów doradczych na szczeblu rządowym i samorządowym, w tym m.in.: Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej i Państwowej Rady Nieruchomości, Sejmowej Komisji Polityki Przestrzennej i Gospodarki Mieszkaniowej, Państwowej Rady Gospodarki Przestrzennej, Komisji Kwalifikacyjnej ds. uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości.
Należała do Stowarzyszenia Geodetów Polskich, przez wiele lat pełniła funkcję przewodniczącej jury Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej.

Prof. Zofia Więckowicz była autorką podręczników, skryptów, książek z zakresu gospodarki przestrzennej oraz wyceny nieruchomości, a także ponad 200 publikacji naukowych. Wyniki swych prac prezentowała na kilku konferencjach międzynarodowych i wielu ogólnokrajowych. Uczestniczyła w kształceniu kadr rządowych i samorządowych z zakresu gospodarki przestrzennej, strategii rozwoju obszarów wiejskich, wyceny nieruchomości, zarządzania nieruchomościami oraz pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Była twórca wrocławskiej szkoły wyceny nieruchomości.
Została odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Honorową Odznaką „Za Zasługi Dla Geodezji i Kartografii”.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 10 maja na Cmentarzu Brochowskim przy ul. Brochowskiej we Wrocławiu. Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się mszą świętą w kaplicy cmentarnej o godz. 12.00.

Źródło: UPWr


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS