Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-04-22| Edukacja

20 lat kierunku gospodarka przestrzenna w PW

Nakładem Oficyny Wydawniczej Politechniki Warszawskiej ukazała się książka prof. Aliny Maciejewskiej, w latach 2012–2020 dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii PW, pt. „20 lat kierunku studiów gospodarka przestrzenna w Politechnice Warszawskiej. Historia i działalność naukowa Katedry Gospodarki Przestrzennej i Nauk o Środowisku”.


20 lat kierunku gospodarka przestrzenna w PW

24 listopada 2004 r. Senat Politechniki Warszawskiej podjął uchwałę w sprawie utworzenia nowego kierunku studiów pod nazwą gospodarka przestrzenna na Wydziale Geodezji i Kartografii. W bieżącym roku obchodzimy więc 20. rocznicę działalności tego kierunku studiów, co skłoniło autorkę do napisania monografii. W publikacji przedstawiła ważniejsze wydarzenia mające istotny wpływ na kształt i efekty procesu kształcenia, a także na rozwój naukowy kadry dydaktycznej realizującej kształcenie na gospodarce przestrzennej.

Emocjonalne zaangażowanie prof. Maciejewskiej w utworzenie kierunku studiów gospodarka przestrzenna zaczęło się w 2001 roku i było spowodowane świadomością deficytu specjalistów wobec wielości zadań, jakie Polska miała wykonać w związku z Europejską Kartą Zagospodarowania Przestrzennego oraz rosnącymi potrzebami racjonalnego gospodarowania przestrzenią zgodnie z warunkami naturalnymi, gospodarczymi i społecznymi. Wymagało to wypełnienia luki w kształceniu odpowiednio wykwalifikowanych i zorganizowanych kadr wykazujących biegłość w dziedzinach takich, jak: informatyka stosowana, systemy informacji przestrzennej, fotogrametria i telelekcja, analizy i syntezy przestrzenne niezbędne do integrowania danych z różnych źródeł i dotyczących różnych komponentów przestrzeni geograficznej.

Współpraca wydziałów Geodezji i Kartografii, Architektury oraz Administracji i Nauk Społecznych gwarantowała odpowiedni poziom nauczania przedmiotów w blokach obejmujących: planowanie przestrzenne i urbanistykę, elementy środowiska przyrodniczego, systemy informacyjne i techniki informatyczne oraz podstawy prawne.

Monografia liczy 182 strony. Cena publikacji w Sklepie Internetowym PW to 39 zł.

Źródło: OWPW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS