Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-04-25| Teledetekcja, Edukacja, Ludzie

Zmarł prof. Tomasz Zawiła-Niedźwiecki

23 kwietnia w wieku 69 lat zmarł prof. dr hab. Tomasz Zawiła-Niedźwiecki – ceniony, zarówno w kraju, jak i za granicą, naukowiec z zakresu geomatyki i teledetekcji, szanowany nauczyciel akademicki, wrażliwy przyrodnik i życzliwy człowiek.


Zmarł prof. Tomasz Zawiła-Niedźwiecki

Tomasz Zawiła-Niedźwiecki urodził się 26 listopada 1954 r. w Krakowie. Po ukończeniu studiów na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w 1979 r. rozpoczął pracę w Instytucie Badawczym Leśnictwa, w którym w różnych okresach przepracował ponad 10 lat.
W 1983 r. został zatrudniony w Instytucie Geodezji i Kartografii w Warszawie, gdzie był m.in. zastępcą kierownika Ośrodka Przetwarzania Obrazów Lotniczych i Satelitarnych (OPOLIS), pełniącego wówczas rolę Krajowego Centrum Teledetekcji, a następnie kierownikiem Zakładu Teledetekcji i kierownikiem Zakładu Kartografii. W IGiK w 1990 r. obronił swą pracę doktorską pt. „Metoda opracowania map stanu lasu na podstawie zdjęć satelitarnych Landsat-Thematic Mapper”.

W 1988 r. odbył staż naukowy w Centrum Ekologii Funkcjonalnej i Ewolucyjnej (CNRS) w Montpellier we Francji. W latach 1992–1994 był pracownikiem Katedry Teledetekcji i Urządzania Lasu Uniwersytetu w Gandawie (Belgia).
W 1994 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego na Wydziale Leśnym SGGW na podstawie rozprawy „Ocena stanu lasu w ekosystemach zagrożonych z wykorzystaniem zdjęć satelitarnych i systemu informacji przestrzennej”.
W latach 1992–2000 wykładał na kursach dla kadry kierowniczej administracji państwowej organizowanych przez FAO, ESA i Międzynarodowy Uniwersytet Teledetekcji (Azerbejdżan, Bułgaria, Kazachstan, Maroko, Polska i Rumunia). Od 1997 r. był wykładowcą w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie.
W 2001 r. był ekspertem-recenzentem 5. Programu Ramowego Unii Europejskiej, a w latach 2004–2005 –Programu Erasmus-Mundus w ramach 6. Programu Ramowego UE.

W latach 2002–2007 wykładał na Wydziale Lasu i Środowiska Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Eberswalde (Niemcy). Jednocześnie od 2005 r. był wicedyrektorem niemieckiej części międzynarodowych studiów magisterskich „Technologie informacyjne w leśnictwie” prowadzonych wspólnie przez SGGW i Uniwersytet w Eberswalde.
W 2002 r. Tomasz Zawiła-Niedźwiecki otrzymał nominację profesorską.

W okresie od 1 grudnia 2008 r. do 30 listopada 2013 r. pełnił funkcję dyrektora Instytutu Badawczego Leśnictwa. W latach 2014–2018 był doradcą dyrektora generalnego Lasów Państwowych ds. współpracy międzynarodowej, a następnie zastępcą dyrektora Lasów Państwowych ds. rozwoju. Po zakończeniu pracy w DGLP został Dyrektorem Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych, skąd z końcem czerwca 2022 r. odszedł na emeryturę.
W latach 2014–2023 prof. dr hab. Tomasz Zawiła-Niedźwiecki przewodniczył Komitetowi Nauk Leśnych, a następnie Komitetowi Nauk Leśnych i Technologii Drewna PAN.

Msza święta żałobna odprawiona zostanie 29 kwietnia o godz. 13.00 w kościele pw. św. Karola Boromeusza na warszawskich Powązkach.

Źródło: IBL


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS