Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-04-11| Geodezja, Prawo

Małe elektrownie wiatrowe bez pozwolenia, ale z planem sytuacyjnym

Łatwiejsze zakładanie firmy, rozwój najmniejszej działalności gospodarczej, przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego tzw. małych elektrowni wiatrowych – to tylko niektóre z rozwiązań, jakie zaproponowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii w pierwszym pakiecie deregulacyjnym.


Małe elektrownie wiatrowe bez pozwolenia, ale z planem sytuacyjnym <br />
Fot. Jotily przez Canva.com
Fot. Jotily przez Canva.com

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego, którego konsultacje potrwają do 5 maja, zakłada m.in. nowelizację Prawa budowlanego.

Zgodnie z jedną z propozycji ministerstwa do katalogu inwestycji zwolnionych z pozwolenia na budowę, ale wymagających zgłoszenia, mają zostać dodane części budowlane wolno stojącej tzw. małej elektrowni wiatrowej, której całkowita wysokość jest większa niż 3 m i nie większa niż 12 m oraz której moc nie przekracza mocy mikroinstalacji, a odległość jej usytuowania od granic działki jest nie mniejsza niż jej całkowita wysokość.

Jednocześnie takie inwestycje, na etapie zgłoszenia, będą wymagały sporządzenia planu sytuacyjnego (opracowanego na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do PZGiK) i projektu architektoniczno-budowlanego.
Ponadto na etapie rozpoczęcia robót budowlanych konieczne będzie sporządzenie projektu technicznego i zapewnienie udziału kierownika budowy, a po ich zakończeniu – wykonanie powykonawczej inwentaryzacji geodezyjnej.

Z kolei analogiczne obiekty o wysokości do 3 m mają zostać zwolnione i z pozwolenia na budowę, i ze zgłoszenia.

Jak podkreśla resort rozwoju, celem propozycji jest uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego dla ww. obiektów oraz zmniejszenie obciążenia dla inwestorów. Jest to szczególnie istotne w kontekście przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną i rozwój odnawialnych źródeł energii.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS