Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-03-19| Geodezja, Mapy

Spotkali się specjaliści z zakresu geodezji i kartografii regionu świętokrzyskiego

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu świętokrzyskiego, stało się nie tylko tradycją, ale i platformą dla wymiany wiedzy oraz doświadczeń.


Spotkali się specjaliści z zakresu geodezji i kartografii regionu świętokrzyskiego
Spotkali się specjaliści z zakresu geodezji i kartografii regionu świętokrzyskiego

Spotkanie po raz pierwszy odbyło się w powiecie kieleckim – w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym w Podzamczu, w Dworze Starostów Chęcińskich.
Wicestarosta kielecki Tomasz Pleban, będący gospodarzem konferencji, podkreślił znaczenie nowych technologii i narzędzi informatycznych, które znacząco przyczyniają się do usprawnienia obsługi mieszkańców.

Wśród gości konferencji znaleźli się m.in. naczelnik Departamentu Nieruchomości i Infrastruktury Wsi Robert Kowalczyk z Ministerstwa Rolnictwa oraz dyrektor Departamentu Informacji o Nieruchomościach w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii Marcin Grudzień, reprezentujący Głównego Geodetę Kraju. Dyskusje skupiły się na aktualnych wyzwaniach w geodezji, metodologii klasyfikacji gleboznawczej oraz ewidencji gruntów i budynków. Problematykę z tego zakresu omówił wspomniany wyżej Robert Kowalczyk.

Współorganizowane ze Świętokrzyskim Inspektorem Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego spotkanie było znakomitą okazją do wymiany doświadczeń zawodowych przedstawicieli SGiK odpowiedzialnych za realizację zadań związanych z prowadzeniem zasobu geodezyjnego, podejmujących działania na rzecz usprawnienia procedur i technologii związanych m.in. z jego udostępnianiem.
Powiat Kielecki zadeklarował dążenie do maksymalnego wsparcia finansowego z nowo uruchomionego programu FERC (Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy). Otwiera to drogę do dalszego rozwoju i efektywności lokalnego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Konferencja była też sposobnością do podkreślenia znaczenia ciągłej pracy nad usprawnianiem służb geodezyjnych, co bezpośrednio wpływa na jakość pracy starostw i satysfakcję mieszkańców. Ostatnie lata przyniosły dynamiczne zmiany w prawie geodezyjnym wymagające zaangażowania i adaptacji do nowych regulacji, co było jednym z głównych tematów podczas spotkania. Problematykę tego zagadnienia przybliżył Marcin Grudzień.
Przedstawił on przyszłe możliwości wsparcia finansowego przez GGK, kierowane do organów prowadzących zasób geodezyjny, w tym pochodzące z uruchamianego programu FERC.

– Zagadnienia z zakresu geodezji i kartografii są jednym z głównych zadań realizowanych przez powiaty. Sprawność prowadzenia związanych z nimi procedur bezpośrednio przekłada się na jakość pracy starostw powiatowych i zadowolenie korzystających z naszych usług mieszkańców powiatów. Między innymi dlatego niezmiernie ważna jest ciągła praca nad usprawnianiem działania służby geodezyjnej. Niewątpliwie przyczynia się do tego wymiana doświadczeń zawodowych osób odpowiedzialnych za realizację tych zadań – powiedział Paweł Kowalczyk, dyrektor Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Kielcach.

W województwie świętokrzyskim ostatnie lata to okres dynamicznej cyfryzacji zasobu geodezyjnego realizowanej szczególnie w projekcie e-geodezja, ale także w ramach innych inicjatyw, w tym bezpośrednio ze środków własnych powiatów.
Procesy cyfryzacji zasobów geodezyjnych były też przez ostatnie 5 lat jednymi z głównych priorytetów powiatu kieleckiego. – Zdając sobie sprawę z istotności zadań geodezyjnych dla funkcjonowania powiatu, powiat podejmował istotne inicjatywy zmierzające do ich usprawnienia, między innymi poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań informatycznych – podkreślał wicestarosta Tomasz Pleban.

Inicjatywy te zakończyły się sukcesami przekładającymi się w szczególności na ilość i zakres zcyfryzowanych materiałów. Pozwoliły na wdrożenie nowych technologii służących do prowadzenia PZGiK.
– Dlatego tegoroczną konferencję traktujemy jako uwieńczenie tej kilkuletniej pracy na rzecz kieleckiej geodezji i mieszkańców naszego powiatu korzystających z administracyjnych usług geodezyjnych – dodał wicestarosta.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Kielcach


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS