Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-03-01| Geodezja, Prawo

Niestety, do ustawowego określenia kwalifikacji gleboznawców wciąż daleko

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało Rzecznika Praw Obywatelskich o postępach, a raczej ich braku, w pracach legislacyjnych nad regulacją ustawową, która określiłaby wymagania kwalifikacyjne dla osób ubiegających się o uprawnienie wykonywania gleboznawczej klasyfikacji gruntów.


Niestety, do ustawowego określenia kwalifikacji gleboznawców wciąż daleko <br />
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Przypomnijmy, że RPO w piśmie do MRiT z 2 lutego br. zauważył, że obecnie regulacje ustawowe nie określają ani kryteriów wyboru, ani wymagań kwalifikacyjnych dla osób wykonujących gleboznawczą klasyfikację gruntów. Oznacza to, że klasyfikatorem może być dowolna osoba upoważniona przez starostę, co stwarza ryzyko nieprawidłowego przeprowadzania klasyfikacji.
Dalej przypomniał, że zgodnie z ostatnimi wyjaśnieniami MRiT z 7 czerwca 2023 r. resort zwrócił się o wpis odpowiedniego projektu nowelizacji Pgik do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Co udało się zrobić przez ponad 8 miesięcy? Z odpowiedzi sekretarza stanu w MRiT Krzysztofa Kukuckiego wynika, że… nic. Co więcej, wydaje się, że nastąpił regres. W czerwcu ub.r. stosowny wniosek o wpis był już złożony, natomiast teraz MRiT „jest w trakcie przygotowywania wniosku o wprowadzenie do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne” (trzeba jednak pamiętać, że w międzyczasie doszło do zmiany władzy).
Dalej wiceminister Kukucki wyjaśnia, że „projekt ten będzie uwzględniał wnioskowane przez Najwyższą Izbę Kontroli zmiany w zakresie uregulowania kwalifikacji osób uprawnionych do przeprowadzania czynności klasyfikacyjnych w ramach gleboznawczej klasyfikacji gruntów”.

Wystąpienie RPO skłoniło byłego GGK dr. hab. inż. Waldemara Izdebskiego do skierowania pisma do ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana ws. gleboznawców. Przypomniał w nim, że w 2021 r., kiedy zajmował stanowisko Głównego Geodety Kraju, w GUGiK-u został przygotowany, a następnie przedstawiony ówczesnemu ministrowi rozwoju i technologii pierwszy kompleksowy projekt regulacji dotyczący uprawnień dla gleboznawców. „Niestety do koordynacji został wyznaczony Departament Architektury i Budownictwa w MRiT (…), który już na początku prac nad nowelizacją (…) rekomendował (…) niepodejmowanie działań w tym zakresie” – wyjaśni Waldemar Izdebski.
Ponadto wyraził przekonanie, że jeżeli wiodącą rolę w opracowaniu obecnych rozwiązań będą miały osoby zatrudnione w DAB, to efekt ich działań będzie podobny jak w 2021 r., czyli żaden.
Z pełna treścią pisma można zapoznać się we wpisie Waldemara Izdebskiego w serwisie X.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS