Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-02-05| Geodezja, Teledetekcja

Wrocławskie budynki zeskanowane w ramach projektu NEEST

Ograniczanie zużycia energii i poprawa komfortu życia mieszkańców – to główne cele projektu NEEST, w którym bierze udział Wrocław. W ramach przedsięwzięcia trwa właśnie tworzenie modelu 3D zabudowy na obszarze między ul. Traugutta a Kościuszki.


Wrocławskie budynki zeskanowane w ramach projektu NEEST
Wrocławskie budynki zeskanowane w ramach projektu NEEST

NEEST to unijny projekt badawczy, którego efektem mają być gotowe modele transformacji energetycznych budynków – nie tylko kamienic, ale również bloków z tzw. „wielkiej płyty” czy instytucji publicznych, np. szkół. Wrocław współtworzy projekt razem z Krakowem, Łodzią, Rzeszowem i Warszawą oraz Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Każde z pięciu miast wzięło na warsztat obszary o złożonej strukturze architektonicznej i własnościowej. Budynki są reprezentatywne w skali miasta i kraju. Docelowo, wspólnie wypracowane rozwiązania posłużą mieszkańcom oraz zarządcom w innych lokalizacjach i miastach.

– Obecnie skanujemy laserowo budynki na części Przedmieścia Oławskiego tak, by otrzymać ich wirtualne modele. Dzięki nim będziemy mogli testować propozycje rozwiązań, które pomogą w ograniczeniu zużycia energii elektrycznej oraz cieplnej – powiedziała Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju w Urzędzie Miejskim Wrocławia. – Efektem programu będzie katalog z rozwiązaniami wypracowanymi przez Wrocław i pozostałe cztery miasta. Mówimy tu nie tylko o zmianach technologicznych, ale także legislacyjnych – podkreśliła dyrektorka.

Kwartał na Przedmieściu Oławskim między ulicami Traugutta, Prądzyńskiego, Kościuszki, Komuny Paryskiej i Więckowskiego został wybrany do pilotażu ze względu na zróżnicowany teren. Znajdują się tu zarówno kamienice, budowane jeszcze u progu XX wieku, jak i nowsze budynki wielorodzinne. Znajdziemy tu również infrastrukturę publiczną.
– Aby otrzymać niezwykle dokładne odwzorowanie tego obszaru, zarówno budynków i podłoża, wykorzystaliśmy mobilny skaner. Pozyskana chmura punktów po komputerowym przetworzeniu pozwoli wykonać modele 3D obiektów w tym kwartale miasta – powiedział o procesie przedstawiciel firmy TDEC Group ze Skawiny.

Projekt NEEST (NetZero Emission and Environmentally Sustainable Territories) realizowany jest w ramach Misji 100 Neutralnych dla Klimatu i Inteligentnych Miast do 2030 roku i ma pomóc w osiągnięciu unijnego celu „fit for 55”, czyli redukcji emisji cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 roku. Przedsięwzięcie jest w pełni finansowane w ramach programu ramowego Unii Europejskiej na rzecz badań i innowacji Horyzont 2020. Jego budżet to około 1,5 mln euro. Realizacja projektu potrwa do maja 2025 roku.

Źródło: Urząd Miejski Wrocławia


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS