Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-02-05| Geodezja, Instytucje

CBA: urzędnik poznańskiego PODGiK-a przyjmował łapówki od przedsiębiorców

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Poznaniu zatrzymali pięć osób związanych z korupcją w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Poznaniu. Śledztwo nadzoruje Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu.


CBA: urzędnik poznańskiego PODGiK-a przyjmował łapówki od przedsiębiorców <br />
Fot. SP w Poznaniu, CBA
Fot. SP w Poznaniu, CBA

Ze zgromadzonego materiału dowodowego w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym wynika, że powiatowy urzędnik PODGiK-a współpracował z lokalnymi przedsiębiorcami działającymi w branży obrotu nieruchomościami oraz w branży deweloperskiej, którym w zamian za korzyści majątkowe udostępniał dane z systemów informatycznych urzędu (m.in. dotyczące gruntów i ich właścicieli). Ponadto urzędnik, w ramach prowadzonego procederu przestępczego, w istotny sposób wpływał na bieg spraw toczących się w urzędzie z korzyścią dla wybranych prywatnych przedsiębiorców.
Korupcyjne praktyki w poznańskim PODGiK-u stosowane były od grudnia 2021 roku do kwietnia 2022 roku.

24 stycznia br., na podstawie postanowień prokuratora, funkcjonariusze Delegatury CBA z Poznania na terenie województwa wielkopolskiego dokonali zatrzymania pięciu osób – urzędnika instytucji publicznej oraz czterech prywatnych przedsiębiorców.
W miejscach zamieszkania oraz prowadzenia działalności gospodarczych osób zatrzymanych zostały przeprowadzone przeszukania mające na celu zabezpieczenie dowodów rzeczowych mogących mieć znaczenie w prowadzonym śledztwie.
Funkcjonariusze CBA zabezpieczyli sprzęt elektroniczny, środki finansowe w gotówce oraz dokumentację.
Podejrzani zostali doprowadzeni do Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu, gdzie usłyszeli zarzuty z art. 228 oraz 229 kodeksu karnego.
W ramach prowadzonych czynności funkcjonariusze CBA doręczyli również wezwania na przesłuchania w charakterze świadka pracownikom PODGiK-u w Poznaniu.

Wobec wszystkich podejrzanych prokurator zastosował wolnościowy środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego.
Główny podejrzany został zawieszony w czynnościach służbowych oraz otrzymał zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu, podobnie jak dwóch prywatnych przedsiębiorców.
Prokurator zastosował poręczenia majątkowe wobec osób zatrzymanych w wysokości od 20 tys. zł do 50 tys. zł.

Źródło: CBA


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS