Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-01-22| Geodezja, Teledetekcja

Przemysł kosmiczny i gospodarka non-space. Czas na innowacyjne transfery technologiczne

W grudniu w Warszawie odbyła się konferencja Space.Connect ESA Technology Transfer, która podejmowała tematy biznesowo-naukowe. Została ona zorganizowana w Brain Embassy wspólnie przez spółkę Absiskey Polska, Krakowski Park Technologiczny oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego.


Przemysł kosmiczny i gospodarka non-space. Czas na innowacyjne transfery technologiczne

Wydarzenie to promowało innowacyjność młodych wynalazców oraz przedsiębiorców, których pomysły zostały docenione i nagrodzone przez organizatorów. Przy organizacji Space.Connect niezwykle ważne było wsparcie Polskiej Agencji Kosmicznej i ESA BIC Poland wraz z Agencją Rozwoju Przemysłu, czyli polskiego oddziału inkubatora przedsiębiorczości Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Głównym celem konferencji było znalezienie wspólnego języka między firmami z sektora kosmicznego reprezentującymi tzw. trend New Space a przedsiębiorstwami z innych branż, takich jak energetyka, motoryzacja, telekomunikacja czy górnictwo.

Cały projekt ESA Technology Transfer, realizowany nad Wisłą przez Absiskey Polska, Krakowski Park Technologiczny oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego, ma przede wszystkim doprowadzić do pierwszego – a przy odrobinie szczęścia także kolejnych – udanego transferu technologii, która sprawdziła się w przemyśle kosmicznym, do podmiotu działającego w innej, bardziej przyziemnej gałęzi gospodarki. Inicjatorzy programu wierzą, że tak innowacyjna dziedzina, jak przemysł kosmiczny, może skutecznie dzielić się wdrożonymi rozwiązaniami, stając się kołem zamachowym dla całej gospodarki nowoczesnego państwa. Na przeprowadzenie transferu ESA przewidziała konkretne środki finansowe w ramach ESA Spark Funding. Można otrzymać do 75 tys. euro (faza 1) w ramach jednego projektu – do podziału między dawcę i biorcę transferowanej technologii.

Podczas spotkania, które odbyło się 7 grudnia, wypowiadali się też rozmaici eksperci, referując zagadnienia, które mogą przydać się rodzimym przedsiębiorcom w rozwijaniu ich działalności. Kinga Gruszecka z Polskiej Agencji Kosmicznej opowiedziała o źródłach finansowania dla polskich podmiotów. Dzięki zwiększeniu polskiej składki do ESA do dyspozycji jest 200 milionów złotych. Przedstawiciele Europejskiej Agencji Kosmicznej – Mercedes Sánchez Álvarez oraz Leopold Summerer –zapoznali uczestników z aspektami patentów i oprogramowania dostępnego w ESA oraz udostępnili szczegółowe informacje dotyczące platformy ESA OSIP, na której można ubiegać się o granty na innowacyjne i nowatorskie pomysły już na początkowym etapie projektu. O sposobie na skuteczny pitching [formę prezentacji pomysłu – red.] mówił natomiast Jarosław Chojnacki z Krakowskiego Parku Technologicznego.

Paweł Kwiatkowski z Absiskey Polska przedstawił listę zwycięzców konkursu ESA Technology Transfer. Oto laureaci:
• I miejsce – HydroPure z nagrodą 10 tys. euro,
• II miejsce – MIRORES z nagrodą 10 tys. euro,
• III miejsce – Lemon5 z nagrodą 5 tys. euro,
• IV miejsce – UniTest z nagrodą 5 tys. euro.
Organizator konkursu wyróżnił także poznańskie przedsiębiorstwo ITTI, które udostępniło swoją technologię gotową do transferu i pracowało z UniTest nad rozwiązaniem konkursowym. Oni również otrzymali nagrodę w wysokości 5 tys. euro.

Na konferencji zaprezentowali się również: PIAP Space, ITTI, WiRan i Arobs Polska, którzy pokazali swoje technologie kosmiczne potencjalnie nadające się do transferu do innych sektorów. Obok nich sektor kosmiczny reprezentowała jeszcze jedna doświadczona firma – Scanway z Wrocławia. Pojawiły się także kosmiczne startupy rozwijane dzięki wsparciu ESA BIC Poland: Astroteq.ai, Asynchronics, Extremo Technologies, Orbital Matter i Supercluster.

Podczas sesji matchmakingowej odbyło się około siedemdziesięciu rozmów B2B pomiędzy podmiotami space a non-space.
Kolejne wydarzenia i spotkania w ramach ESA Broker Technology Poland mają się odbyć jeszcze w tym roku. Jest szansa, że już wkrótce dojdzie w Polsce do udanego transferu lub transferów technologii z przemysłu kosmicznego do innych branż.
Więcej informacji o inicjatywie ESA Broker Polska, a także o możliwości pozyskania grantów na transfery technologiczne można znaleźć na stronie internetowej: https://esabroker.pl/

Źródło: Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS