Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-01-19| GIS

PGE Energia Ciepła opracowała cyfrowy model sieci ciepłowniczej w Zgierzu

Model zgierskiej sieci ciepłowniczej jest pierwszym opracowanym przez Departament Badań i Rozwoju PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, w ramach projektu B+R, w którym docelowo mają powstać cyfrowe modele wszystkich sieci ciepłowniczych należących do spółki.


PGE Energia Ciepła opracowała cyfrowy model sieci ciepłowniczej w Zgierzu <br />
Oddział Elektrociepłownia w Zgierzu
Oddział Elektrociepłownia w Zgierzu
PGE Energia Ciepła opracowała cyfrowy model sieci ciepłowniczej w Zgierzu

Wszystkie modele sieci ciepłowniczych PGE Energia Ciepła zostaną wykonane za pomocą tego samego oprogramowania i będą przechowywane w jednej, wspólnej bazie danych, co ujednolici sposób opracowywania modeli, zapewni ich porównywalność, a także umożliwi sprawne wdrożenie i użytkowanie. Dodatkowo taki sposób realizacji poprawi standaryzację analiz technicznych wykonywanych z użyciem modeli oraz umożliwi prawidłowe zestawienie i konsolidowanie wyników oraz wskaźników między poszczególnymi sieciami.

Model sieci ciepłowniczej w Zgierzu powstał dzięki ścisłej współpracy Departamentu Badań i Rozwoju ze specjalistami Departamentu Inżynierii (Sekcji Maszynowej i Sieci Ciepłowniczych) oraz specjalistami z Elektrociepłowni w Zgierzu. Model zbudowano z wykorzystaniem oprogramowania typu GIS dedykowanego dla branż sieciowych. Jako wsparcie w wykonaniu modelu wykorzystano specjalistyczną aplikację zarządzania danymi i ich formatami, zapewniającą wydajną integrację dużych ilości danych różnego typu, w tym danych przestrzennych oraz wymianę tych danych z oprogramowaniem typu GIS.

– Cyfrowy model zgierskiej sieci ciepłowniczej jest modelem cieplno-hydraulicznym, integrującym dane topologiczne i geoprzestrzenne oraz istotne parametry techniczne sieci ciepłowniczych. Dzięki temu model staje się podstawą do wykonywania kompleksowych obliczeń hydraulicznych i cieplnych, a także sprawnego zarządzania danymi – wyjaśnia Rafał Nowakowski, dyrektor Departamentu Badań i Rozwoju PGE Energia Ciepła.

Stworzenie modeli sieci ciepłowniczych PGE Energia Ciepła pozwoli przygotować systemy do dekarbonizacji ciepłownictwa zgodnie ze strategią Grupy PGE do 2050 roku.

Model sieci ciepłowniczej w Zgierzu umożliwia przeprowadzenie zaawansowanych analiz technicznych pracy sieci, aby ograniczać koszty eksploatacyjne i utrzymaniowe – m.in. poprzez redukcję strat ciepła i energii pompowania, obniżenie zużycia energii w źródłach ciepła, wykrywanie i identyfikację anomalii w pracy sieci, zmniejszenie awaryjności elementów sieci, ograniczenie ubytków wody sieciowej oraz dotrzymanie bądź polepszenie parametrów ciepła w węzłach cieplnych. Cyfrowy model sieci w Zgierzu umożliwia również wykonanie wielowariantowych analiz technicznych rozważanych modyfikacji sieci ciepłowniczej.

Źródło: PGE Energia Ciepła


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS