Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-01-17| Geodezja, Prawo

[sprostowanie] Geodeci wskazują kolejne powiaty, gdzie jest problem z PL-EVRF2007-NH

Swoimi doświadczeniami w zakresie obowiązywania w powiatach układu wysokościowego PL-EVRF2007-NH dzielą się kolejni czytelnicy Geoforum.pl.


[sprostowanie] Geodeci wskazują kolejne powiaty, gdzie jest problem z PL-EVRF2007-NH

Jeden z nich podkreślił, że ostatnio wykonuje prace na terenie całego kraju i „nie są to pojedyncze przypadki”, kiedy stan wdrożenia ma się nijak do tego, jak prowadzona jest baza powiatowa. W powiecie zielonogórskim (pomiar w gminie Sulechów), gdzie wg Geoportalu wdrożono PL-EVRF2007-NH, otrzymał negatywny protokół weryfikacji, ponieważ wyniki prac nie przekazał w PL-KRON86-NH. Dalej użytkownik Geoforum.pl podał nam, że w mieście Żary, zgodnie z informacjami, które otrzymał z ODGiK, ma przekazać wyniki prac w układzie Amsterdam 55.

Inny poinformował nas, że:
• w powiecie zamojskim dwie gminy (na 15) i trzy miasta są jeszcze w układzie PL-KRON86-NH,
• powiat hrubieszowski „jest cały w PL-KRON86-NH”,
• w powiecie tomaszowskim część gmin jest jeszcze w układzie PL-KRON86-NH.

Ponadto na Geoforum.pl pojawił się komentarz: „Powiat mrągowski. Tam to w ogóle są cuda. I faktycznie obowiązuje układ K60”.
W tym przypadku postanowiliśmy napisać do starostwa i zapytać, jak jest w rzeczywistości. Odpowiedzi udzielił nam geodeta powiatowy Grzegorz Dąbrowski: „Uprzejmie informuję, że w Powiecie Mrągowskim układ wysokościowy PL-EVRF2007-NH został wdrożony z dniem 09.11.2024 r. Komentarz użytkownika jest niezgodny z prawdą”.

Na koniec chcielibyśmy jeszcze odnieść się do komentarza mówiącego, że obowiązek wdrożenia nowego układu do 31 grudnia ub.r. dotyczy „osnowy, a nie mapy zasadniczej”. Przytoczmy zatem § 24 ust. 1 rozporządzenia ws. państwowego systemu odniesień przestrzennych, który nałożył ten obowiązek: „Układ wysokościowy PL-KRON86-NH stosuje się do czasu wdrożenia układu wysokościowego PL-EVRF2007-NH na obszarze całego kraju, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2023 r.”. Nie ma w nim słowa o osnowach, a zatem tyczy się wszystkich baz geodezyjnych.

SPROSTOWANIE z 18 stycznia 2024 r.
W pierwotnej wersji artykułu przez pomyłkę zamiast miasta Żary znalazło się miasto Żory. Przepraszamy Urząd Miasta Żory za publikację nieprawdziwej informacji.
W Żorach, jak wyjaśnił nam naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu, bazy BDSOG, BDOT500, GESUT zostały przetransformowane do układu PL-EVRF2007-NH, a wyniki wszystkich nowych prac geodezyjnych przyjmowane są w układzie PL-EVRF2007-NH. Układ PL-EVRF2007-NH został wprowadzony w Żorach już pod koniec 2019 r.

AKTUALIZACJA z 18 stycznia 2024 r.
Geodeta powiatowy Waldemar Surma ze Starostwa Powiatowego w Zielonej Górze, którego poprosiliśmy o komentarz w związku z publikacją artykułu, poinformował Geoforum.pl, że w powiecie zielonogórskim cały zasób geodezyjny i kartograficzny został przetransformowany do układu PL-EVRF2007-NH, a wyniki wszystkich nowych prac geodezyjnych przyjmowane są w nowym układzie odniesienia.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS