Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-01-17| Prawo, Kataster

Coraz więcej błędnych identyfikatorów działek w EGiB

Ostatnia kontrola danych ewidencji gruntów i budynków wykazała czterokrotny wzrost liczby błędów – informuje na swoim blogu dr hab. inż. Waldemar Izdebski.


Coraz więcej błędnych identyfikatorów działek w EGiB

W podsumowaniu badania z 13 stycznia podaje, że liczba powiatów z błędnymi identyfikatorami wzrosła do 52 (przybyło 20, ubyło 7). Łącznie w wyniku analizy otrzymano 407 627 błędów, o blisko 300 tys. więcej niż w poprzednim tygodniu.

Jak wyjaśnia Waldemar Izdebski, za przyrost ten odpowiada rozporządzenie Rady Ministrów z 27 lipca 2023 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy. Wraz z wejściem w życie tego aktu, co nastąpiło 1 stycznia 2024 r., w bazie obrębów ewidencyjnych prowadzonej przez GUGiK w ramach rejestru PRG oraz w bazach EGiB prowadzonych przez starostów powinny zostać wprowadzone stosowne zmiany. Część samorządów nie wywiązała się jednak z tego obowiązku.

Redakcja Geoforum.pl postanowiła więc zapytać GUGiK oraz powiaty, których dotyczy sprawa, kiedy planują wprowadzić zmiany wynikające z ww. rozporządzenia.
Do tej pory otrzymaliśmy odpowiedzi z kilku starostw, których istotę prezentujemy poniżej:
„Zmiany w tym zakresie zostaną wykonane w pierwszej połowie lutego br.” – geodeta powiatowy Agnieszka Siderska, Starostwo Powiatowe w Kozienicach;
„Prace potrwają do końca lutego” – geodeta powiatowy Piotr Barej, Starostwo Powiatowe w Garwolinie;
„Planowane wprowadzenie zmian w EGiB jest do końca stycznia br.” – geodeta powiatowy Krystyna Kłosińska, Starostwo Powiatowe w Zgierzu;
„Termin dokonania aktualizacji baz (…) określa się na dzień 16 lutego 2024 roku” – podinspektor ds. ewidencji gruntów Edyta Barzyńska, Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej.

W związku z tym, że ww. rozporządzenie weszło w życie z dniem 1 stycznia br., a zostało opublikowane w lipcu ub.r. poprosiliśmy jeszcze powyższe samorządy o podanie przyczyn opóźnienia aktualizacji danych.

Redakcja Geoforum.pl


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS