W pierwszym tygodniu stycznia podaliśmy, że 376 samorządów wywiązało się z obowiązku zawartego w rozporządzeniu ws. państwowego systemu odniesień przestrzennych i do 31 grudnia 2023 r. wdrożyło układ wysokościowy PL-EVRF2007-NH. W pozostałych czterech powiatach – drawskim, czarnkowsko-trzcianeckim, krasnostawskim oraz mieście Zielona Góra – prace trwają i mają się zakończyć w 2024 r.
Na tę wiadomość na Facebooku Geoforum.pl od razu zareagowali komentatorzy. Pojawiły się wpisy sugerujące, że w niektórych powiatach w rzeczywistości nowy układ wcale nie został wprowadzony. „Układ obowiązuje, ale wyniki należy przekazać w Kronsztad” – napisała jedna z osób. Inna przytoczyła następującą sytuację: „Mój mąż robił ostatnio robotę w jednym z powiatów (…) i właśnie pani do niego zadzwoniła, czy mógłby przeliczyć wysokości na Kr86, bo oni jeszcze nie mają EVRF2007, ale ona tego nie może napisać w protokole”.
Ponadto napisał do nas geodeta wykonujący prace na terenie powiatu zgierskiego. Zauważył, że powiat teoretycznie wdrożył układ, jednak geodeci nic na ten temat nie wiedzą, nie otrzymali żadnych informacji. Przesłał nam również przykładowe wytyczne do roboty z 22 grudnia 2023 r.:
„2. Wyniki prac geodezyjnych przekazywać do PODGiK w układzie współrzędnych 2000/6 oraz układzie wysokości Kronsztad 60 (65).
3. Uwaga ! Na całym obszarze powiatu zgierskiego obowiązuje układ wysokości Kronsztadt 60 (65). Jednak analogowa mapa zasadnicza (podkład rastrowy mapy numerycznej) dla obrębu Rąbień AB oraz dla miasta Aleksandrów Łódzki, obręby A-1 do A-6, prowadzona była w układzie wysokości ŁAM”.
Zachęcamy czytelników Geoforum.pl do informowania nas (na adres mailowy geoforum@geoforum.pl) o innych przypadkach „pozornego” wdrożenia układu wysokościowego PL-EVRF2007-NH w powiatach.
O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Waldemara Izdebskiego, który jako Główny Geodeta Kraju aktywnie wspierał proces przechodzenia na układ PL-EVRF2007-NH.