Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-01-12| Prawo

Zmiany w zdobywaniu uprawnień rzeczoznawców majątkowych już obowiązują

Dzisiaj (12 stycznia) weszło w życie rozporządzenie ministra rozwoju i technologii zmieniające rozporządzenie w sprawie nadawania uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości.


Zmiany w zdobywaniu uprawnień rzeczoznawców majątkowych już obowiązują <br />
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Zgodnie z tym aktem zmniejszeniu ulega skład zespołu kwalifikacyjnego z 5 (przewodniczący, sekretarz i 3 pozostałych członków Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej) do 3 osób (przewodniczący, sekretarz i 1 członek PKK). Ma to zapobiec podwyżce opłaty za postępowanie kwalifikacyjne wnoszonej przez kandydatów. Jak bowiem przypominało Ministerstwo Rozwoju i Technologii w uzasadnieniu projektu, postępowania kwalifikacyjne w sprawie nadania uprawnień zawodowych rzeczoznawcy majątkowego są w całości finansowane z opłat kandydatów ubiegających się o uprawnienia zawodowe. Aktualnie opłata wynosi 1150 zł i w takiej wysokości pozostaje niezmieniona od 2014 roku.

Ponadto w nowelizacji uwzględniono wnioski mające usprawnić organizację praktyk zawodowych i zmniejszające koszty ich przeprowadzania, zgłaszane przez podmioty prowadzące tego rodzaju praktyki:
1) zwiększono do siedmiu liczby kandydatów odbywających praktyki zawodowe pod kierunkiem jednej osoby uprawnionej (obecnie obowiązuje limit 5 osób) – pozwoli to na efektywniejszą organizację praktyk i zmniejszenie kosztów ich organizacji;
2) wprowadzono wymóg ukończenia studiów podyplomowych jako warunku odbycia praktyki zawodowej – pozwoli to wyeliminować przypadki, w których w trakcie trwania studiów kandydaci na rzeczoznawców majątkowych składają wnioski o równoczesne odbywanie praktyki, co wobec niepełnej wiedzy teoretycznej kandydata utrudnia sprawne prowadzenie praktyki.

Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 11 stycznia i zaczęło obowiązywać dzień później.
Jednocześnie w przypadku wniosków o odbycie praktyki zawodowej i wydanie dziennika praktyki zawodowej złożonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia oraz w przypadku praktyk zawodowych odbywających się w dniu wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS