Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-01-04| Teledetekcja

Powstał model 3D hotelu Admiaralspalast Zabrze

Stanowiący wizytówkę Zabrza hotel Admiralspalast przejdzie gruntowny remont. Poprzedzająca prace budowlane inwentaryzacja, przeprowadzona metodami tradycyjnymi, wykazała liczne rozbieżności między istniejącą dokumentacją a stanem faktycznym obiektu. Z tego powodu podjęto decyzję o wykonaniu trójwymiarowego skaningu laserowego obiektu.


Powstał model 3D hotelu Admiaralspalast Zabrze
Powstał model 3D hotelu Admiaralspalast Zabrze
Powstał model 3D hotelu Admiaralspalast Zabrze
Powstał model 3D hotelu Admiaralspalast Zabrze

Narożny hotel Admiralspalast został wybudowany w latach 1924–1928 w stylu modernistycznym z elementami art deco. Pierwotnie na parterze mieściła się piwiarnia, następnie kawiarnia i restauracja z salą balową na 500 osób. Na dachu funkcjonował tzw. ogród amerykański z kręgiem tanecznym i miejscem dla 300 osób.

W zmodernizowanym budynku znajdzie się m.in. Centrum Promocji i Rozwoju Miasta, dwukondygnacyjna sala wystawowo-konferencyjna, biura i przestrzenie warsztatowe dla startupów, część hotelowa, a także strefa gastronomiczna. Prace projektowe realizowane są w technologii BIM.

Wykonana w 2022 roku inwentaryzacja budowlana nie spełniła oczekiwań dokładnościowych oraz jakościowych. Rozbieżności między stanem faktycznym a istniejącą dokumentacją skłoniły więc władze miasta do skorzystania z usług biura Bimsmart.

Ze względu na wielkość obiektu, jego wysokość, liczbę detali i charakter zabudowy biuro zdecydowało się połączenie technologii fotogrametrycznej wykorzystującej zdjęcia pozyskane z drona oraz stacjonarnego skaningu laserowego 3D. Przyniosło to szereg korzyści. Oprócz wykazania rozbieżności wymiarowych, dochodzących czasem do 20 cm, pozyskane materiały pozwoliły na stworzenie precyzyjnego modelu 3D. Dzięki niemu możliwa stała się wizualna inwentaryzacja ubytków i uszkodzeń budynku – zarysowań murów, zarysowań stropów wzdłuż belek, zagrzybień i zawilgoceń stropów, wybrzuszeń ścian czy korozji schodów.

Źródło: UM Zabrze, Bimsmart


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS