Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-01-02| Geodezja, Software

Nowe funkcje związane z mapą zasadniczą w C-GEO i C-GML

W ramach najnowszej aktualizacji programów geodezyjnych C-GEO i C-GML firma Softline udostępniła kolejny pakiet nowych, przydatnych rozwiązań związanych z aktualizacją mapy zasadniczej.


Nowe funkcje związane z mapą zasadniczą w C-GEO i C-GML

1. Do importu danych mapy zasadniczej z GML 2021 wprowadzono automatyczne pobieranie z usług sieciowych WFS punktów osnowy wszystkich klas z obszaru obejmującego importowane dane. Umożliwia to umieszczenie na mapie punktów osnowy, które są treścią mapy zasadniczej (BDSOG, PRPOG). Punkty te nie wchodzą w zakres danych przekazywanych w formacie GML, udostępniane są przez powiatowe usługi sieciowe WMS/WFS. Poza położeniem i rodzajem punktu (symbol kartograficzny) pobierane są także jego atrybuty (identyfikatory, błędy położenia, informacje o stanie punktu, linki do opisów topograficznych, itd.). Aby dane te mogły być pobrane, niezbędne jest podanie TERYT w danych projektu przed importem GML. Pobranie punktów osnowy możliwe jest także w dowolnym momencie podczas pracy na mapie, służy do tego nowa ikonka w pasku usług sieciowych.

2. W menu „Mapa” i w nowej ikonce na pasku „Narzędzia” dodano funkcję generującą „Mapę porównania z terenem” dla mapy zasadniczej utworzonej z pliku GML 2021. W wyniku powstają oddzielne warstwy z nowymi, zmodyfikowanymi i usuniętymi obiektami w kolorze czerwonym zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie standardów. Wszystkie usunięte obiekty oraz odcinki obiektów, które uległy modyfikacji, są oznaczone liniami przekreślenia. Oznaczenia te mogą być pokazane na aktualnej mapie lub na innej utworzonej w tym celu z pliku GML z ODGiK. To drugie rozwiązanie jest obecnie sugerowane ze względu na widoczny podgląd usuniętych w trakcie aktualizacji wypełnień skarp i etykiet. W kolejnych aktualizacjach C-GEO zostanie dodany podgląd tych usuniętych elementów na bieżącej mapie zasadniczej, wówczas wygodniej będzie umieszczać mapę porównania z terenem bezpośrednio na aktualizowanej mapie. Funkcję generowania mapy porównania z terenem w C-GEO należy traktować jako wsparcie tworzenia tego opracowania ze względu na możliwą konieczność „ręcznej” jej redakcji.

3. Użytkownicy instrumentów pomiarowych Leica, posiadający moduł Leica XML w C-GEO, mogą od tej aktualizacji importować jak dotychczas swoje zarejestrowane dane do C-GEO, a w wyniku końcowym uzyskają obiekty mapy zasadniczej zgodne z aktualnymi przepisami (2021) bez konieczności ich odrębnej konwersji z modelu 2015.

4. W „Module EGiB” dodano między innymi nowe raporty związane z badaniem ksiąg wieczystych, protokół przyjęcia granic z opisem granic generowanym automatycznie, a w raportach WZDE dla budynków dodano wariant przedstawiający tylko zmienione wartości atrybutów.

5. W analizie granic na mapie dodano wariant analizy ograniczonej tylko do odcinków granic znajdujących się w całości wewnątrz bufora (wariant przydatny np. przy MdcP).

Pod koniec grudnia 2023 r. firma Softline udostępniła także aktualizacje programów C-GML i GeoOrganizer.
Ponadto nowe funkcje uzyskała wtyczka „Wizualizacja GML” dla QGIS: możliwość importu plików GML o rozmiarze ponad 500 MB, eksport do DXF z zachowaniem stylizacji mapy zasadniczej, eksport do GPKG, nowe raporty z danych EGiB i inne.

Źródło: Softline


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS