Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-12-18| Teledetekcja, Sprzęt

KOWR wykorzystuje bezzałogowe statki powietrzne

Poprawa efektywności i skrócenie czasu realizacji zadań, komfort i bezpieczeństwo pracy. Między innymi te przesłanki powodują, że pracownicy Oddziałów Terenowych (OT) Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) coraz chętniej sięgają po bezzałogowe statki powietrzne (BSP).


KOWR wykorzystuje bezzałogowe statki powietrzne <br />
Fot. Aerogondo przez Canva.com
Fot. Aerogondo przez Canva.com

W KOWR w 2022 roku w 9 OT wykorzystywano 11 BSP. Jednocześnie zidentyfikowano 10 zadań, w ramach których drony mogą znaleźć zastosowanie:
• oględziny nieruchomości oraz kontrola nabywców nieruchomości zgodnie z ustawą z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego;
• lustracja stanu zagospodarowania nieruchomości przy przejęciu do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (ZWRSP) w związku z wykonaniem prawa pierwokupu lub nabycia;
• lustracja nieruchomości ZWRSP w celu określenia ich faktycznego przeznaczenia i stanu zagospodarowania, w tym oględziny nieruchomości zadrzewionych i podmokłych, z trudnym dostępem lub brakiem dojazdu;
• kontrola nieruchomości w związku z nielegalnym składowaniem odpadów na nieruchomościach ZWRSP;
• oględziny nieruchomości zabudowanych w związku z katastrofami budowlanymi w częściach niedostępnych dla pracownika z uwagi na stan techniczny obiektów zagrażający zdrowiu i życiu oraz oględziny miejsc potencjalnie niebezpiecznych – skażeń terenu, składowisk odpadów itp.;
• ocena wniosku w sprawie obniżenia wartości dzierżawy na skutek strat w uprawach (gradobicia, wymoknięcia itp.);
• pomiar powierzchni działek ewidencyjnych i użytków;
• fotografowanie nieruchomości wystawionych na sprzedaż lub do dzierżawy i umieszczenie tych zdjęć w ogłoszeniach i na stronie internetowej.
• ocena stanu zasiewów, ich kultury agrotechnicznej, stanu budynków, stanu obejść gospodarczych, stanu parku maszynowego;
• opracowania modelu 3D nieruchomości zabudowanej/niezabudowanej.

Dzięki zebranej dokumentacji i w efekcie analizy przeprowadzonej na jej podstawie KOWR w 2023 r. zdecydował o przeprowadzeniu projektu pilotażowego „Standaryzacja wykorzystania Bezzałogowych Statków Powietrznych”. W jego ramach realizowane są dwa zadania. Pierwszy to zidentyfikowanie i wskazanie zadań, przy których powinno korzystać się z BSP, oraz ocena, jak wykorzystanie dronów poprawia efektywność i komfort pracy. Drugie to przygotowanie standardów wykorzystania BSP w KOWR. W efekcie powstaną wytyczne dotyczące:
• parametrów BSP i wyposażenia, które są niezbędne przy realizacji zadań OT KOWR;
• zakresu minimalnego wykorzystywania;
• wskazania, kto i na jakich warunkach może je użytkować;
• zidentyfikowania i wskazania przepisów, na podstawie których można je użytkować;
• zoptymalizowania wydatkowania środków na zakup i utrzymanie sprzętu.

Głównym działaniem pilotażu jest prowadzenie testów. Są one realizowane przez OT Wrocław oraz OT Warszawa we współpracy z Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Warszawie według sześciu scenariuszy. Scenariusze te w pełni wypełniają zakres zadań realizowanych przez OT.

Testy realizowane są od września 2023 roku i zakończą się w grudniu 2024 roku. Założono, że będą realizowane poprzez porównanie dwóch metod – tradycyjnej oraz z zastosowaniem BSP. Pierwsze wyniki testów wskazują na:
• skrócenie czas pracy w terenie;
• bardzo dobrą jakość i rozdzielczość pozyskanej dokumentacji fotograficznej ze znacznej wysokości, z użyciem BSP, która pozwala na identyfikację gatunków roślin;
• poprawę komfortu pracy w temperaturze otoczenia 28°C;
• możliwość pozyskania dokumentacji fotograficznej bez konieczności wejścia na nieruchomości podmiotów trzecich.

Źródło: KOWR


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS