Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-12-18| Geodezja, Edukacja, Ludzie, Kataster

[aktualizacja] Prof. Andrzej Hopfer (1933-2023)

15 grudnia w wieku 90 lat zmarł prof. dr hab. inż. Andrzej Hopfer – specjalista z zakresu geodezji, katastru, gospodarki przestrzennej, gospodarki nieruchomościami oraz wyceny nieruchomości, wieloletni rektor i prorektor Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (obecnie UWM).


[aktualizacja] Prof. Andrzej Hopfer (1933-2023) <br />
Prof. Andrzej Hopfer (fot. PSRWN)
Prof. Andrzej Hopfer (fot. PSRWN)

Andrzej Hopfer urodził się 6 sierpnia 1933 r. w Warszawie. W młodości uprawiał lekkoatletykę. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego w Skolimowie studiował w latach 1952–1957 na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Następnie rozpoczął pracę jako młodszy asystent w Katedrze Geodezyjnego Urządzania Terenów Rolnych i Leśnych PW. W 1960 r. został przeniesiony służbowo do Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie, gdzie pracował przy zakładaniu zawodowego studium geodezji i urządzeń rolnych. Tam też, w miarę powiększania dorobku naukowego, awansował na stanowisko adiunkta (1967 r.), profesora nadzwyczajnego (1977 r.) oraz profesora zwyczajnego (1987 r.).

W WSR w Olsztynie (później – Akademii Rolniczo-Technicznej, obecnie UWM) pełnił funkcje m.in. : prodziekana Wydziału Geodezji i Urządzeń Rolnych ( 1969–1975), dziekana tego wydziału (1975–1978), prorektora do spraw dydaktyczno-wychowawczych (1978–1981) oraz rektora (1981–1984 i 1990–1996).

Na całokształt dorobku naukowego prof. Andrzeja Hopfera składa się 500 opublikowanych pozycji, w tym m.in. 300 monografii i rozpraw, 6 podręczników, 21 skryptów oraz wiele innych opracowań. Wśród publikacji znajduje się 80 pozycji obcojęzycznych. Recenzował ponad 100 artykułów do różnych wydawnictw, a także projekty badawcze.

Tematyka naukowa, której prof. Andrzej Hopfer poświęcał najwięcej uwagi i w której uzyskał najistotniejsze wyniki, obejmuje badania związane z:
• gromadzeniem i przetwarzaniem informacji o ziemi,
• określaniem pojęcia kompleksowego urządzania obszarów wiejskich,
• kształtowaniem sieci dróg transportu rolnego,
• tworzeniem zasad i metod szacowania, rozwoju i zarządzania nieruchomościami.

Prof. Andrzej Hopfer miał również duże osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej. Prowadził zajęcia z przedmiotów: geodezyjne urządzenia terenów rolnych i leśnych, planowanie przestrzenne i wycena nieruchomości. Pod kierownictwem Prof. Andrzeja Hopfera wykonano 650 prac podyplomowych, magisterskich i inżynierskich, ukończono 11 prac habilitacyjnych i 18 przewodów doktorskich.

Był honorowym obywatelem miasta Olsztyna, doktorem honoris causa Uniwersytetu w Sopron na Węgrzech i Akademii Rolniczej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk, wieloletnim przewodniczącym Państwowej Rady Nieruchomości przy ówczesnym Urzędzie Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, a także wieloletnim członkiem Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej do spraw uprawnień i licencji zawodowych.

Ponadto prof. Hopfer działał w Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG) oraz w wielu innych międzynarodowych organizacjach i stowarzyszeniach, m.in. w Międzynarodowym Towarzystwie Planowania Miejscowego i Regionalnego, Brytyjskim Towarzystwie Teledetekcji, Stowarzyszeniu Geodetów Polskich, Polskim Stowarzyszeniu Rzeczoznawców Wyceny Nieruchomości, Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych, Towarzystwie Naukowym Nieruchomości.

Za swoją działalność akademicką został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

AKTUALIZACJA
Uroczystości pogrzebowe prof. Andrzeja Hopfera odbędą się 21 grudnia (w czwartek) na Cmentarzu Północnym w Warszawie. Rozpoczną się o godz. 11.30 w Kościele przy Cmentarzu Północnym.

Źródło: Komitet Geodezji PAN, DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS