Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2023-12-15| Mapy

Ulica na każdy dzień roku - powstał niezwykły kalendarz

Brytyjczyk Ben Ashforth odbył bardzo ciekawą podróż – przemierzył Europę w poszukiwaniu dat ukrytych w nazwach ulic. Okazało się, że każdy dzień w roku został w ten sposób upamiętniony. Cała trasa miała długość ok. 13 tys. km, a jej przebycie zajęło 7 tygodni. Efektem końcowym jest kalendarz z ulicą na każdy dzień roku dostępny na stronie autora.


Ulica na każdy dzień roku - powstał niezwykły kalendarz
Ulica na każdy dzień roku - powstał niezwykły kalendarz <br />
Trasa podróży opracowana przez autora na podstawie danych OpenStreetMap
Trasa podróży opracowana przez autora na podstawie danych OpenStreetMap
Ulica na każdy dzień roku - powstał niezwykły kalendarz <br />
Ben Ashforth odwiedził także Polskę - w kalendarzu znalazło się ponad 20 nazw ulic z naszego kraju
Ben Ashforth odwiedził także Polskę - w kalendarzu znalazło się ponad 20 nazw ulic z naszego kraju

O pomyśle i realizacji projektu Ben Ashforth opowiadał podczas tegorocznego spotkania MathJam (11–12 listopada), wydarzenia gromadzącego entuzjastów matematyki i nauk z nią związanych. Wyjaśnił, że wiele lat temu podczas zwiedzania Genui zaintrygowała go nazwa jednej z ulic – 20 Stycznia, ponieważ w Wielkiej Brytanii takie nazewnictwo nie występuje. Uznał, że ta data musi oznaczać coś ważnego dla Włochów. To z kolei doprowadziło go do pytania – czy takich przypadków jest więcej?

Stworzył więc skrypt, który wysłał do bazy OpenStreetMap ok. 20 tys. zapytań o nazwy ulic dla każdego dnia roku, w różnych językach oraz w różnych wersjach zapisu (np. road/street/avenue). Udało mu się jednak odszukać nazwy tylko dla 335 dni. Spowodowało to, że odłożył projekt na kilka lat. Gdy do niego powrócił, zastosował inne podejście – pobrał bazy danych OSM dla wszystkich państw europejskich, wyodrębnił z nich drogi, a następnie wyszukał miesiące w nazwach. Tym razem się udało – Ben znalazł ulice dla każdego dnia z roku (łącznie ok. 32 tys. obiektów).

Wstępna analiza danych przyniosła ciekawe wnioski. Okazało się, że niektóre daty są ważne tylko dla konkretnego państwa czy regionu, np. ul. 20 Stycznia występuje bardzo licznie we Włoszech, a w pozostałych krajach są to pojedyncze przypadki. Są też nazwy popularne na znacznie większym obszarze, np. ul. 1 Maja pojawia się na mapie prawie 5 tysięcy razy i to w różnych krajach. Co ciekawe, ul. 14 marca, czyli Dzień Liczby Pi, występuje tylko raz – w północnych Włoszech. Równie rzadką nazwą jest ul. 29 Marca, która pojawia się dwukrotnie na wschodzie Francji.

Ashforth przyjął, że nie musi odwiedzać ulic w kolejności występowania dat, co ułatwiło zaplanowanie podróży. Ustalanie trasy rozpoczął od wybrania punktu początkowego i końcowego. Następnie za pomocą algorytmu wyznaczył odległości do poszczególnych obiektów i spośród nich wybrał najkrótszą. Proces ten powtórzył dla każdego dnia w roku, co dało 366 najlepszych opcji. Dalej, uwzględniając unikalne pozycje, które musiał odwiedzić, wybrał najbardziej optymalną trasę.
Podróż rozpoczął w Belgii, a następnie podążał zgodnie z ruchem wskazówek zegara przez Niemcy, Polskę, Słowację, Węgry i kolejne państwa.

Problemem okazały się zmiany nazw ulic. Autor starał się wykluczyć taką możliwość, weryfikując je przed wyjazdem w internecie. Niestety, nie w każdym przypadku dane były dostępne lub wystarczająco aktualne, co powodowało konieczność wprowadzania zmian w przebiegu trasy.

Więcej o projekcie można dowiedzieć się TUTAJ.

Oliwia Horbaczewska


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama