|2023-12-11|
Geodezja, GIS
Cyfrowe bliźniaki dla transformacji energetycznej miast
W listopadzie Instytut Geodezji i Geoinformatyki UPWr oficjalnie rozpoczął pracę nad kolejnym projektem –DigiTwins4PEDs, którego celem jest wprowadzenie optymalizacji w zakresie transformacji energetycznej obszarów miejskich.
Projekt pt. „Utilisation of urban digital twins to co-create flexible positive energy systems for districts” skupia zespoły z różnych regionów, zdeterminowane w dążeniu do przyspieszenia zmian na rzecz zrównoważonej energii. W skład konsorcjum wchodzi dziesięciu partnerów z Niemiec, Polski, Niderlandów i Austrii, w tym uniwersytety, jednostki badawcze, partnerzy biznesowi oraz przedstawiciele miast, które wybrane zostały jako obszary testowe – Wrocław, Wiedeń, Stuttgart i Rotterdam. Projekt będzie realizowany na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu przez 2,5 roku pod kierownictwem dr. hab. inż. Pawła Bogusławskiego w ścisłej współpracy z wrocławskim partnerem biznesowym – firmą infoSolutions. Całkowity budżet projektu wynosi ponad 1,5 mln euro, a finansowanie przewidziane dla UPWr kształtuje się na poziomie 224 tys. euro. Projekt DigiTwins4PEDs jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Główną koncepcją projektu DigiTwins4PEDs jest wykorzystanie urban digital twins (cyfrowych bliźniaków miast) jako cyfrowego odzwierciedlenia rzeczywistego świata, co otwiera szerokie możliwości modelowania aspektów energetycznych miast. To nowatorskie podejście ma na celu stworzenie platformy wymiany informacji dla mieszkańców i interesariuszy, umożliwiając im wizualizację różnych scenariuszy PED przed ich rzeczywistą implementacją.
Źródło: IGiG UPWr
|