Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-12-06| Teledetekcja

2023 będzie najcieplejszym rokiem w historii pomiarów

Trwa niezwykły rok z najcieplejszą jesienią borealną – informuje Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody. Centrum realizuje usługę Copernicus Climate Change Service (C3S), w ramach której regularnie publikuje miesięczne biuletyny klimatyczne informujące o zmianach obserwowanych w globalnej temperaturze powietrza na powierzchni i temperaturze morza, pokrywie lodowej morza i zmiennych hydrologicznych.


2023 będzie najcieplejszym rokiem w historii pomiarów <br />
Powierzchniowa anomalia temperatury powietrza w listopadzie 2023 r. w stosunku do średniej z listopada dla okresu 1991-2020. Dane: ERA5 (fot. C3S/ECMWF)
Powierzchniowa anomalia temperatury powietrza w listopadzie 2023 r. w stosunku do średniej z listopada dla okresu 1991-2020. Dane: ERA5 (fot. C3S/ECMWF)
2023 będzie najcieplejszym rokiem w historii pomiarów <br />
Średnie globalne anomalie temperatury powietrza na powierzchni w stosunku do lat 1991-2020 dla każdego listopada od 1940 do 2023 roku. Dane: ERA5 (fot. C3S/ECMWF)
Średnie globalne anomalie temperatury powietrza na powierzchni w stosunku do lat 1991-2020 dla każdego listopada od 1940 do 2023 roku. Dane: ERA5 (fot. C3S/ECMWF)

– 2023 rok do tej pory miał sześć rekordowo ciepłych miesięcy i dwie rekordowo ciepłe pory roku. Nadzwyczajne globalne temperatury listopada, w tym dwa dni cieplejsze niż 2°C powyżej średniej przedindustrialnej, oznaczają, że 2023 jest najcieplejszym rokiem w historii pomiarów – podkreśla Samantha Burgess, zastępca dyrektora C3S.

– Dopóki stężenia gazów cieplarnianych będą rosły, nie możemy oczekiwać innych wyników niż te obserwowane w tym roku. Temperatura będzie nadal rosnąć, podobnie jak skutki fal upałów i susz. Jak najszybsze osiągnięcie neutralności emisyjnej jest skutecznym sposobem na opanowanie zagrożeń klimatycznych – wskazuje dyrektor C3S Carlo Buontempo.

Najważniejsze informacje dotyczące temperatury i zmiennych hydrologicznych:
• listopad br. był najcieplejszym listopadem w historii pomiarów na całym świecie, ze średnią temperaturą powietrza na powierzchni wynoszącą 14,22°C, czyli 0,85°C powyżej średniej z lat 1991–2020 i 0,32°C powyżej temperatury poprzedniego najcieplejszego listopada – w 2020 roku;
• od początku roku kalendarzowego, od stycznia do listopada, średnia globalna temperatura dla 2023 roku jest najwyższa w historii – o 1,46°C wyższa niż średnia przedindustrialna z lat 1850–1900 i o 0,13°C wyższa niż średnia z jedenastu miesięcy w 2016 roku, który obecnie jest najcieplejszym rokiem kalendarzowym w historii;
• średnia temperatura powierzchni morza dla listopada na szerokościach geograficznych 60°S–60°N była najwyższa w historii pomiarów dla tego miesiąca i o 0,25°C wyższa niż drugi najcieplejszy w historii listopad w 2015 roku;
• jesień borealna od września do listopada 2023 r. była najcieplejsza w historii pomiarów na całym świecie – ze średnią temperaturą wynoszącą 15,30°C, czyli o 0,88°C powyżej średniej;
• w listopadzie br. na większości terenów Europy było wilgotniej niż przeciętnie: burza Ciarán przyniosła intensywne opady i powodzie w wielu regionach, m.in. we Włoszech;
• opady w borealnej jesieni 2023 roku osiągnęły wyniki powyżej średniej na dużym pasie szerokości geograficznej w Europie, a także na terenach Wielkiej Brytanii, Irlandii, większości Skandynawii i Turcji;
• okres od września do listopada 2023 roku był suchszy niż przeciętnie na większości obszarów Ameryki Północnej, centralnej i wschodniej Azji, a także na większości terenów Australii, Ameryki Południowej i południowej Afryki;
• regiony poza strefami tropikalnymi z wyższymi niż średnia opadami obejmowały północny zachód Morza Kaspijskiego i części Rosji, wschodnie Chiny, południową Brazylię, Chile, a także Półwysep Somalijski.

Wszystkie przedstawione wyniki oparte są na analizach generowanych komputerowo i danych ERA5, wykorzystują miliardy pomiarów z satelitów, statków, samolotów i stacji meteorologicznych na całym świecie.

Źródło: Copernicus Climate Change Service


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS