Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-11-30| Prawo

Plany ogólne dwa lata później?

Do Sejmu 28 listopada wpłynął poselski projekt ustawy zakładający m.in. zmianę terminu wykonania obowiązku uchwalenia przez poszczególne gminy planów ogólnych.


Plany ogólne dwa lata później? <br />
Fot. David McBee przez Canva.com
Fot. David McBee przez Canva.com

Za projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje m.in. nowelizację ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, odpowiada grupa stu posłów z Koalicji Obywatelskiej oraz Polski 2050 – Trzeciej Drogi.
W artykule 13 tego aktu parlamentarzyści zaproponowali zmianę terminu utraty mocy przez studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin w przypadku braku uchwalenia planu ogólnego w danej gminie, a tym samym terminu wykonania obowiązku uchwalenia przez poszczególne gminy planów ogólnych – z obowiązującego obecnie 31 grudnia 2025 r. na 31 grudnia 2027 r.
W uzasadnieniu do projektu posłowie wskazują, że z uwagi na czas trwania prac nad aktem planistycznym oraz brak wystarczającej liczby urbanistów nie jest możliwe, aby gminy w terminie wynikającym z obowiązujących przepisów zdążyły uchwalić plany ogólne.
Projekt ustawy 29 listopada skierowano do I czytania.

Przypomnijmy, że to już kolejna próba odsunięcia w czasie wykonania obowiązku uchwalenia planów ogólnych przez gminy. W czerwcu br. podczas prac w Senacie nad ustawą reformującą planowanie przestrzenne senatorowie przegłosowali zmianę terminu z 31 grudnia 2025 r. na 31 grudnia 2028 r. Poprawka została jednak odrzucona przez Sejm.

Ustawa o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw weszła w życie 24 września br. Wprowadziła ona m.in. nowe narzędzie planistyczne – plan ogólny gminy w randze aktu prawa miejscowego, a także wiele innych zmian.
Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wymusiła ponadto opracowanie szeregu rozporządzeń. Do tej pory w Dzienniku Ustaw opublikowano dwa, pozostałe są na różnych etapach procedowania.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS